Avrupa'da korkutan emir!

Sırbistan lideri Vucic, ordunun teyakkuza geçirilmesini emretti.

29 Eylül 2018, Cumartesi 19:36 Son Güncelleme:
A A
Avrupa'da korkutan emir!

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Sırbistan Genelkurmay Başkanı Milan Mojsilovic'e güvenlik önlemlerinin en üst düzeye çıkarılması ve tüm emniyet güçlerinin hazır olması talimatını verdi.

Sırbistan Hükümeti Kosova Ofis Direktörü Marko Djuric, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da düzenlediği basın toplantısında, Kosova polisinin Sırp nüfusun yoğun yaşadığı Gazivode'ye girerek, herhangi bir suç işlemedikleri iddia edilen birkaç Sırp'ı gözaltına alması üzerine, Vucic'in Sırp polisine "hazır olun" talimatı verdiğini açıkladı.

KENDİ VATANDAŞLARIMIZI KORUMA HAKKIMIZ VAR

Cumhurbaşkanı Vucic'in güvenlik yetkilileriyle gerçekleştirdiği toplantının halen devam ettiğini aktaran Djuric, "Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı ile İçişleri Bakanına, kendi yetkileri doğrultusunda tüm kurumların teyakkuza geçmesi talimatını verdi." ifadesini kullandı. Vucic'in uluslararası temsilcileri uyardığını anımsatan Djuric, "Vucic, bu davranışın kabul edilemez olduğunu ve Sırbistan'ın 1244 sayılı karar çerçevesinde kendi vatandaşlarını koruyacağını söyledi." diye konuştu.

Djuric, "Priştine'deki Arnavut polisinin uzun namlulu silahlarıyla donanmış özel güçleri, Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi'nin Gazivode'yi ziyaret edebilmesini sağlamak amacıyla Gazivode bölgesini ele geçirdi." açıklamasında bulundu. Özel güçlerin, Gazivode'deki Ekoloji ve Spor Merkezine girdiğini ifade eden Djuric, "İnsanları sebepsiz yere bağlayıp gözaltına aldılar, amaçları Sırp halkının gözünü korkutmak." dedi. NATO ve diğer arabulucuların, Kosova polisi özel kuvvetlerinin, Kosova'nın kuzeyine girmeyeceklerinin garantörü olduklarını söyleyen Djuric, "Bu olay uluslararası toplumun gözü önünde yaşandı.

Aradığımız herkes susuyor, ne Avrupa Birliği (AB) ne de NATO'nun bir cevabı var." şeklinde konuştu. Kosova tarafından henüz bir açıklama yapılmadı. Kosova, Sırbistan'dan ayrılarak 17 Şubat 2008 tarihinde tek taraflı bağımsızlığını ilan etmişti. 10. yılını kutladığı sırada, Kosova'yı 113'ü BM üyesi ülkeler olmak üzere toplam 116 ülke tanıyordu. Kosova'nın BM'ye üye olabilmesi için 193 üyenin 3'te 2'si tarafından tanınması gerekiyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.