Ayak ve ayakkabı kokusundan kurtulmanın yolları

Yeni aldığınızda gözünüz gibi baktığınız ayakkabılarınız 5-6 giymeden sonra yavaş yavaş koku yaymaya başladıysa ve artık yanına dahi yaklaşmak istemiyorsanız bu önerileri dikkatle okuyup uygulamanızda fayda var...

02 Temmuz 2018, Pazartesi 11:05 Son Güncelleme:
A A

Ayakkabıda oluşan kokudan kurtulmadan önce ayaklarda oluşan kötü kokuyu önlemek gerekir. Çünkü ayakkabının kötü kokmasının nedeni ayaklarda bakteri nedeniyle oluşan kötü kokudan kaynaklanır.

Yani her şeyden önce ayaklarımızın kokmaması için neler yapmamız gerekiyor ona bakalım.




Sevdiğimiz ayakkabıları diğerlerinden daha sık giyeriz tabii ki ama bu ayak sağlığımız için pek de doğru bir şey değil.



İki gün üst üste aynı ayakkabıyı giymeyin ve bir gün havalanmasını sağlayın. Böylece bakteri veya mantar oluşuma riskini azaltmış olursunuz.


Ayakkabınızın içine giydiğinizi çorabın nemi çeken mümkünse %100 pamuklu olmasına özen gösterin.


Naylon karışımlı çoraplar ayaklarınızın dolayısı ile ayakkabılarınızın berbat kokmasının başlıca sebeplerinden biridir.


Ayakkabı alırken hava alan ayakkabıları tercih edin.


Ayakkabınızı çıkardıktan sonra mutlaka ayaklarınızı yıkayın.

Ayaklarınızı nemli iken çorap giyerseniz mantar oluşumuna davetiye çıkarırsınız. Bu nedenle yıkadıktan sonra iyice kurulayın.


Öncelikle bu konuda bildiğiniz yanlışları unutun. Ayakkabınızın içine parfüm, deodorant, oda spreyi gibi şeyleri sıkarak kötü kokuyu kamufle etmeye çalışmayın. Kokan ayakkabınızı havadar bir yerde en az 4-5 saat havalandırın. Balkon bunun için en ideal yerdir.


Ayakkabı kokusunu giderdiği düşünülen bir diğer yöntem lavanta ve adaçayıdır. Birkaç yaprak adaçayını ve lavanta filizini ayakkabılarınızın içine koyup bir gece bekletirseniz kokunun azalmasını sağlarsınız



Doğal kimyasal bir element olan karbonat nemi ve kokuyu hapseder. Bu yüzden ayakkabılarınızdan kötü kokuları atmaya yarayan en etkili yöntemlerden biridir. Ayakkabılarınız tamamen kuru iken (yeni çıkardıysanız terden dolayı nemlidir) bir yemek kaşığı karbonatı içine dökün. Bu şekilde bir gece bekletin. Ertesi gün karbonatı silkeleyip giyebilirsiniz.

Talk pudrası ya da bebe pudrası da aynı karbonat gibi bir etkiye sahiptir. Nemi hapsederek kötü kokuyu yok ediyor. Karbonatla yaptığınız işlemin aynısı pudra ile de yapabilirsiniz. Kokan ayakkabı yıkanabilecek bir ayakkabı ise yıkayın ve giymek için acele etmeyin. Önce iyice kurusun. İlk giydiğiniz zamanlarda ayağınıza bebe pudrası dökerek giyin. Böylece ayakkabıdaki koku yavaş yavaş kaybolacaktır.

Çay ağacı yağı da dezenfektan özelliği nedeniyle bir diğer kökü giderici yöntemlerden. Haftada birkaç defa ayakkabıların iç tabanına damlatarak bakteri ve kötü kokuların yok olmasına yardımcı olur.


Limon, portakal ya da greyfurt kabukları da muhteşem bir koku gidericidir. Bir gece önceden ayakkabılarınızın içine kabukları koyun, sabah kokunun tamamen kaybolmasa da hafiflediğini göreceksiniz.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (19 Ağustos 2019)