Ayakkabılardaki kötü kokuları gidermenin 7 etkili yolu

Yaşam temposunun yoğun olması, uzun süre ayakta durmak, yürümek, spor yapmak ve bunun gibi pek çok günlük aktivite sırasında ayaklar terler ve ayakkabılarda kötü kokuların oluşmasına sebep olabilir. İşte ayakkabılarda oluşan kötü kokuları yok etme yöntemleri...

13 Eylül 2018, Perşembe 12:01
A A
Ayakkabı seçiminiz doğru olsun

Ayakkabı seçiminiz doğru olsun

Ayağınızın anatomik yapısına uygun ortopedik bir ayakkabı seçmeniz ayağınızın daha az terlemesini ve daha az koku oluşmasını sağlayacaktır. Ayrıca her gün aynı ayakkabıyı giymemek, ayakkabıların iç tabanlığını belli aralıklarla değiştirmek, ayakkabıları düzenli olarak havalandırmak ve temizlemek koku oluşumunu minimuma indirecektir.

Portakal, limon, greyfurt kabuğu

Portakal, limon, greyfurt kabuğu

Bu meyvelerin kabuklarının pek çok kötü kokuyu gidermek amacıyla kullanıldığı bilinir. Aynı şekilde ayakkabı içlerine yerleştirip bir gece bekleterek ayakkabı kokularının maskelenmesi için de kullanabilirsiniz.

1)     Çay ağacı yağı

1) Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, eczanelerden ve doğal ürün satan yerlerden kolayca temin edebileceğiniz iyi bir dezenfektandır. Haftada 2 defa ayakkabınızın iç tabanlıklarına 2-3 damla kadar çay ağacı yağı damlatarak hem kötü kokuları hem de ayakkabınızdaki bakterileri yok edebilirsiniz.

1)     Ayak bakımınızı ihmal etmeyin

1) Ayak bakımınızı ihmal etmeyin

Ayaklarınızı her gün eve gelince yıkamanız bakterilerden arındıracaktır. Ayrıca ayak ve ayakkabı deodorantları kullanarak da kötü kokuları maskeleyebilirsiniz.


Pudra kullanmak

Pudra kullanmak

Talk pudrası veya bebek pudrasını da sodyum bikarbonat elementi gibi birer yemek kaşığı ayakkabılarınızın içine koyup gece boyu bekleterek kokuları yok edebilirsiniz. Ayrıca çoraplarınızı giymeden önce çıplak ayaklarınıza da talk pudrası sürerseniz ayaklarınızın nemlenmesini ve terlemesini büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Bu sayede koku oluşumunu da engellemiş olursunuz.

Sodyum Bikarbonat

Sodyum Bikarbonat

Sodyum bikarbonat elementi, lekeleri, kötü kokuları ve nemi absorbe edebilme özelliği ile ev temizliğinde sık kullanılan bir maddedir. Ayakkabılarınızın içine birer yemek kaşığı sodyum bikarbonat koyup bir gece beklettiğinizde ertesi gün ayakkabılarınızdaki kokunun gittiğini göreceksiniz.

Lavanta yağını da çay ağacı yağı gibi haftada 2 defa ayakkabılarınızın içine damlatabilirsiniz. Lavanta çiçeğini doğrudan uygulamak isterseniz de geceden ayakkabılarınızın içine koyup sabaha kadar bekletebilirsiniz.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.