Ayam Cemani (kara tavuk) cinsi tavuğun fiyatı dudak uçuklattı

Endonezya’da yetişen ve vücudundaki melanin yüzünden ibiğinden ayağına hatta iç organlarına kadar her yeri siyah olan “Ayam Cemani” (kara tavuk) cinsi tavuklar servet değerinde...

06 Şubat 2017, Pazartesi 10:40
A A
Ayam Cemani (kara tavuk) cinsi tavuğun fiyatı dudak uçuklattı
Endonezya kökenli Ayam Cemani (kara tavuk)  cinsi tavuklar, simsiyah renkleriyle dünyanın ilgisini çekmeye ve gün geçtikçe yaygınlaşmaya devam ediyor. Genetik bir mutasyon yüzünden vücutlarındaki tüylerden, iç organlarına kadar siyah olan bu tavukların sadece yumurtaları ve kanları normal tavuklarla aynı renkte. Gizmodo adlı tasarım, teknoloji ve bilimsel haber sitesinin haberine konu olan cinsi tavukları, ABD'de yetiştiren Paul Bradshaw "Görünüşleri dolayısıyla, günümüzün en Moda tavuğu Ayam Cemani. Büyülü bir görünüşleri var. Güneş ışığının altındayken, kapkara tüylerinin arasında mor ve yeşil yansımalar göze çarpıyor" dedi.


SİYAHLIĞIN NEDENİ BİR ÇEŞİT GEN MUTASYONU


"Bu siyahlığın sebebi Asya'da ortaya çıkan ve zamanla Avrupa'ya da gelen bir çeşit gen mutasyonu" ifadelerini kullanan Bradshaw "Bu mutasyon, Ayam Cemani'lerin (kara tavuk) normal bir tavuktan on kat daha fazla melanin üretmesine neden oluyor" şeklinde konuştu. Bilim insanları, insan derisinde, saçında ve beynin bazı bölgelerinde de bulunan koyu renkli pigmentler olan melaninlerin fazlalaşması anlamına gelen ve "fibromelanos" adıyla anılan bu genetik durumun herhangi bir zararı bulunmadığını kaydetti.


AYAM CEMANİ CİNSİ TAVUKLAR ABD'DE 2 BİN 500 DOLARDAN SATILIYOR


Tavukları 2 kilo, horozları ise 2.5 ila 3 kilo arasında olan bu nadir ırkın, bir dönem ABD'de 2 bin 500 dolardan satıldığı öğrenildi. Ayam Cemani'lerin (kara tavuk)  ana vatanı Endonezya'da büyülü olduğuna yönelik inanışın bulunduğu, 12'nci yüzyıldan beri Endonezya efsanelerinde yer aldığı kaydedildi. Zenginler tarafından beslenen bu kömür renkli tavukların, sahibine daha çok servet ve güç getirdiği, kimi zaman ise iyi şans işareti olarak yorumlandığı öğrenildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.