Aydilge: Hastalığımla barışığım

Sanatçı Aydilge katıldığı 2. Sayfa programında vitiligo hastası olduğunu ve bununla barışık yaşadığını anlattı

01 Kasım 2018, Perşembe 22:30
A A
Aydilge: Hastalığımla barışığım

Aydilge, ciltteki renk hücrelerinin ölmesiyle beyaz lekelerin oluşmasına neden olan hastalık vitiligo için çok fazla insanın bunalıma girdiğini ve kendi görüntülerinden utanıp, saklandıklarını dile getirdi.

'BİZLER OLDUĞUMUZ GİBİ GÜZELİZ'

Ellerindeki ve vücudundaki lekeleri olduğu gibi kabul ettiğini söyleyen sanatçı, tüm vitiligo hastalarına: ''Lütfen kendinizi saklamayın, bizler olduğumuz gibi vitiligomuzla, yaralarımızla, berelerimizle de güzeliz. Bunu çirkin ya da acayip değil, bizi diğerlerinden farklı kılan özel bir hediye olarak da düşünebiliriz.” dedi.

Toplumsal konulardaki düşüncelerini sosyal medyadan da sürekli çektiği videolarla dile getiren Aydilge, vitiligo hastalarının da utanmaması gerektiğinin altını çizdi.

VİTİLİGO NEDİR?

Dış derinin renk kaybına uğramasıyla oluşan beyaz plaklarla seyreden bir deri hastalığı olan vitiligo, bağışıklık sisteminin yanlış programlanarak, ciltte bulunan dost melanositlerin görevinin kısıtlanmasıyla ortaya çıkıyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.