Baba-oğul çaresiz kaldı

Ankara'nın Mamak ilçesinde bir kapıcı dairesinde 300 lira kira ile oturan engelli 34 yaşındaki Metin Ateş ile zihinsel engelli oğlu 11 yaşındaki Çetin Ateş, engelli maaşları kesilince çaresiz kaldı

20 Nisan 2015, Pazartesi 15:43
A A

Eşinin bir yıl önce sağlıklı olan 5 yaşındaki kızlarını da alıp evi terk ederek kendisini boşadığını belirten Metin Ateş, oğlu ile 3 ayda bir aldıkları 875’er lira engelli maaşı ile geçinmeye çalıştıklarını, bu para da kesilince mağdur olduklarını belirtti.

Geçirdiği hastalıklar nedeniyle yüzde 72 engelli kaldığını, verilen rapor doğrultusunda 2001 yılında kendisine engelli maaşı bağlandığını belirten Metin Ateş, oğlunun ise 3 ve 7 yaşlarında geçirdiği ateşli hastalık sonucu yüzde 88 engelli kalıp, maaşa bağlandığını söyledi.

MAAŞ GEÇEN AY KESİLDİ

Baba- oğulun 3 ayda bir aldıkları 875’er lira engelli maaşı iddiaya göre 5 Mart 2015 tarihinde vakıf sınırları dışına çıktıkları gerekçe gösterilip kesildi. Ancak oturdukları evden hiç ayrılmadıklarını belirten Metin Ateş, yaşadığı sıkıntılarını şöyle dile getirdi:

"Engellerimizden dolayı eşim 5 yaşındaki sağlıklı kızımı bir yıl önce yanına alarak evi terk etti. Sonra da boşanma davası açıp, beni boşadı. 11 yaşındaki oğlum Çetin’le aldığımız engelli maaşlarımızla geçinmeye çalışıyorduk. Devlet bu maaşlarımızı bilemediğimiz bir nedenle kesince mağdur olduk. Kiramı ödeyemiyorum. Evimizde ekmek yok, çocuğumun ilaçlarını alamaz duruma düştük. Yetkilerden engelli maaşlarının neden kesildiğini öğrenmeye çalıştım, kimse bu konuda açıklayıcı bir cevap vermiyor. Bu mağduriyetimizin bir an önce giderilmesini istiyoruz."

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.