'Baba okulum nerede?'

İstanbul Kemerburgaz'da 10 yıldır eğitim verenKemer Okulları, kaçak olduğu gerekçesiyle dünsabaha karşı Büyükşehir Belediyesi'nce yıkıldı. Okulların açılmasına 3 hafta kala yapılan yıkıma veliler isyan etti. Bazı öğrenciler enkazın ortasındaki eşyalara bakıp “Baba okuluma ne oldu?” diye sordu

24 Ağustos 2009, Pazartesi 10:23
A A

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri dün sabah saat 05.00’te 500 zabıta ve 150 jandarma eşliğinde Kemerburgaz’da 57 bin metrekarelik alanda 10 yıldır eğitim veren Zeynep Mutlu Vakfı Kemer Okulları’nın kampüsüne gitti. Ellerinde yıkım kararı olduğunu söyleyen yetkililer, binalardaki eşyaların boşaltılmasını istedi.

Eşyalar bir saatte okul görevlileri ve zabıta ekipleri tarafından okul bahçesine yığıldı. Ardından iş makineleriyle yıkım gerçekleştirildi. 600 öğrencinin öğrenim gördüğü Kemer Okulları’ndaki havuza, içi suyla dolu olduğu için dokunulmadı. Spor Salonu’nın yıkımı ise içindeki eşyaların boşaltılması için 15 gün sonraya ertelendi.

Çocuklarımızın günahı ne?’

Yıkım haberinin duyulması üzerine okula akın eden öğretmen, veli ve öğrenciler, bu duruma tepki gösterdi. Veliler tepkilerini, “İstanbul’da başka kaçak yapı yok mu? Okula mı sıra geldi? Çocuklarımızın suçu, günahı ne? İki haftada nasıl okul bulacağız?” sözleriyle dile getirdi.

‘Okul su havzasındaydı’

Eyüp Belediyesi’nin açıklamasında “10 yıldır devam eden hukuki süreç Nisan 2009’da bitti. İlgili tebligatlar yapıldı” denildi. Büyükşehir Belediyesi ise şu açıklamayı yaptı: “Maliye Hazinesi ve Eyüp Belediyesi adına kayıtlı parseller üzerine yapılan kaçak yapılar Alibeyköy Su Havzası’nda bulunuyordu. Zeynep Mutlu Eğitim Vakfı adına herhangi bir tahsis veya kiralama olmayan bu parseller üzerindeki yapıların tamamı işgalli, ruhsatsız ve kaçak konumundaydı. Bu yapılar, zabıta ekiplerimiz tarafından yıkıldı.”

Emir SÖYLEMEZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.