Bağdat kan gölü

Bağdat kan gölü

20 Ağustos 2009, Perşembe 17:17
A A


7 semtte eş zamanlı saldırı

Irak’ın başkenti Bağdat’ta dün hükümet binaları ve ticaret merkezlerinin hedef alındığı eş zamanlı 6 bombalama ve 2 havan topu saldırısında 95 kişi öldü, 563 kişi yaralandı. Amerikan askerlerinin kentlerden çekilme kararı aldığı bir dönemde 7 ayrı semtte düzenlenen saldırılar şok etkisi yarattı. Sabah saat 10.00’da başlayan saldırılarda, ilk patlama Maliye Bakanlığı yakınında oldu. Devriye gezen Irak asker ve polisini hedef alan bomba yüklü aracın infilak etmesiyle 8 kişi öldü. Bu patlamadan birkaç dakika sonra yüksek güvenlikli Yeşil Bölge civarındaki Dışişleri Bakanlığı binasına bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Bu saldırıda ise 59 kişi öldü, 250 kişi yaralandı. Yetkililer, bomba yüklü kamyonla düzenlendiği sanılan saldırıdan sonra enkaz altında kalanlar olduğunu, bu nedenle ölü ve yaralı sayısının artabileceğini kaydettiler.

‘Baasçılar yaptı’ iddiası
Dışişleri’nin 10 katlı binasında ağır hasara yol açan ve bakanlığın önünü savaş alanına çeviren patlama, civardaki binalarda da geniş hasara yol açtı. Saldırılar ticaret merkezleri El Beyya ve Bab El Muazzam’ın bombalanmasıyla sürdü. Irak ulusal televizyonunun Salihiye’deki büroları ile bir kışlaya havan topu saldırısı yapıldı. Toplardan biri Birleşmiş Milletler (BM) binası yakınına düştü. Maliye Bakanlığı’nı hedef alan saldırı nedeniyle Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği’nde de hasar meydana geldi. Büyükelçi Derya Kanbay, “Şiddetli patlamanın etkisiyle camlar kırıldı ve bazı hasarlar meydana geldi. Ancak personelimizden ölen ya da yaralanan yok” dedi. Irak ordusu, saldırılardan eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in Baas Partisi’yle bağlantılı güçleri sorumlu tuttu. Saldırıların ardından El Kaide’nin 2 liderinin yakalandığı da duyuruldu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.