Bağımlılıklardan kurtulma yolları

Öz'ümüz aslında kim olduğumuz, doğal özelliğimizdir. Öz'ümüz gerçek sevgi akışı hissettiğimizde, sevdiğimiz sporu ya da hobiyi yaptığımızda, saf enerjilerle (çocuklarla) olduğumuzda hissederiz. Esra Karayel yazdı.

16 Ocak 2014, Perşembe 21:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yaşadığımız kayıplar, travmalar, olumsuz deneyimler bizi Öz’ümüzden uzaklaştırır. Farkındalığımız kaybolur. Ya kendimizi ya da başkalarını suçlarız. Ve kaçınılmaz sonuç korku geliştirmeye başlarız. Hayatımız korku tarafından baskılanmaya başlar.

Yalnız hissederiz, insanlara güven duymayız ve ilişkilerde güven ararız. Ki böyle bir güven aramak bizi yanlış kişilere iter. Yaşamda kalabilmek için ise herhangi bize iyi gelen şeylere bağımlılıklar geliştiririz. Bunları yapmazsak kendimizi kötü hissederiz.

İnsanlar içlerindeki acılardan kaçmak, hissetmemek için bağımlılık geliştirir. İnsan bağımlısı, seks bağımlısı, uyuşturucu, çok çalışmak, sürekli partner değiştirmek ya da yanlış seçimler, yalnız kalma isteği, sigara, alkol bağımlısı olabiliriz. Mesela seks bağımlıları o enerjiyle hayata bağlanır. Bütün bağımlılıkların temelinde Öz ile bağlantının kopması yatar.

Bağımlılıklar aslında bir tür insanın hayatta kalabilmesi için bulduğu yöntemlerdir. Bunun altında ise yoğun korku, güvensizlik, beğenilmeme, sevilmeme, terk edilme, onaylanmama, takdir edilmeme duyguları yatar.

Hayatımızda olan ya da olmayan herhangi biriyle iletişimde sorun yaşadığımızda bize hissettirdiği duygulara bakmak gerekiyor. Öfkenin, kızgınlığın altına aslında gerçekte yatan neden ne? Önemsenmeme mi, tercih edilmeme mi, değersizlik duygusu mu?

Bütün bu olumsuz duygularla baş etmenin en önemli yolu ise Öz’ümüzü beslemektir. Ve kendimizle ilgili yaşadığımız her acı gerçeği kabul etmek gerekir. Mükemmel değiliz. Çok iyi ya da çok kötü değiliz. Hatalarımız var. Zaaflarımız var. Acılarımız var. Öz’ümüzü beslemeliyiz. Bir hobimiz muhakkak olmalı. Balık tutmak, yürüyüş yapmak. Çocuklarla zaman geçirmeliyiz. Hayatımızda her şeyin dengede olmasına dikkat etmeliyiz. Ne çok verici olmalıyız ne de çok alan taraf. Kendimizle barışık yaşamalıyız. Olayları kabullenmeli, gerektiğinde acıyı yaşayarak yolumuza devam etmeliyiz. https://twitter.com/Emelikekarayel

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Saklı cennet Şenpazar doğa içinde izolasyon imkanı sunuyor