Bağış'ın sözleri kriz yarattı

Bağış'ın sözleri kriz yarattı

15 Ekim 2009, Perşembe 16:40
A A
Bağış'ın sözleri kriz yarattı

TBMM AB Uyum Komisyonu’nun CHP’li üyeleri, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın muhalafete yönelik açıklamaları nedeniyle özür dilemesini istedi. CHP’li üyeler, Bağış’ın özür dilemesini beklemeden salonu terk etti; Bağış, daha sonra özür dilediğini söyledi.

Toplantıda söz alan CHP Bursa Milletvekili Onur Öymen, Bağış’ın, "Bazen Türkiye’de muhalefet ile çeteler arasındaki sınırın nerede olduğunu anlamakta zorlanıyoruz. Çünkü mühimmatla, silahlarla yakalanan, devleti yıkmaya yönelik ve kendi kafalarına göre çetelerin yönettiği bir rejime kaydırma çabası içinde olan kişilerin avukatlığına soyunmuş bir muhalefetle Türkiye’nin demokratik standartlarda, AB standartlarında bir ülke olması kolay bir süreç değil" yönündeki açıklamasını, Anadolu Ajansı haber metninden okudu. Bu sözlerini "şiddetle ve nefretle reddettiklerini" ifade eden Öymen, Bağış’ın özür dilemesini, aksi halde salonu terk edeceklerini belirtti.

"BAYKAL’IN HATASINDAN DÖNMESİ"

Bağış, Anadolu Ajansındaki haberin tamamının okunması halinde, "İnsanların hata yapması normaldir ama hatalardan dönmek de bir erdemdir" dediğinin görüleceğini belirtti. Bakan Bağış’ın, dün yayımlanan İlerleme Raporunda, muhalefete çağrıda bulunulduğunu ifade etmesi üzerine, komisyonun CHP’li üyesi İstanbul Milletvekili Algan Hacaloğlu yerinden kalkarak, "İnsaf Sayın Bakan, insaf" diye tepki gösterdi. Hatadan dönmenin bir erdem olduğunu yineleyen Bağış, hatasından dönmeye hazır olduğunu belirtti. Bağış, "Sayın Baykal da ’çetelerin avukatlığından vazgeçtiğini, bu hatadan döndüğü erdemini ortaya koysun’ diyorum. Ben özür dilerim. Siz de Sayın Genel Başkanınızın hatasından dönme konusunda özür dilemesini sağlayabilecek misiniz?" diye sordu. Bağış’ın sözlerine Hacaloğlu, "Böyle konuşmak sizin haddinize değil" diye tepki gösterdi. "Bulunan deliller, patlayıcılar bunlar ne?" diye soran Bağış’a, Onur Öymen, "Bırakın mahkeme karar versin" karşılığını verdi. Daha sonra, CHP’li üyeler ve DSP Balıkesir Milletvekili Hüseyin Pazarcı, salonu terk etti.

"NİYE ÜZERİNİZE ALINIYORSUNUZ?"

Devlet Bakanı Bağış, "Bunların avukatlığını üstlenmeyin diyoruz. Niye CHP olarak üzerinize alınıyorsunuz. Ben muhalefet diyorum. Bu sadece Meclisteki muhalefeti kapsamaz. Şu anda gözaltında bulunan bir muhalefet lideri de var. Muhalefet derken, illa Meclisteki muhalefeti kast etmedim. Şu anda gözaltına alınan kişiler arasında bir partinin genel başkanı var mı? Niye hemen üzerinize alınıyorsunuz? Ben orada CHP ya da MHP dedim mi?" diye konuştu. Bunun üzerine MHP Samsun Milletvekili Osman Çakır, Bağış’tan, MHP ya da CHP’yi kast etmediğini söylemesini istedi. Bağış, "Ben lafımı oraya getiriyordum. Ama arkadaşlar dinleme lütfünü bile göstermediler. Sözüm oraya gelecekti. Muhalefet partilerimizden üstüne alınan varsa, kendilerinden özür dilerim. Orada kast ettiğim, Türkiye’de anayasal rejimimizi yıkmaya yönelik çalışmalar içerisinde olan, bunu da gizlemeyen, her vesileyle dile getiren insanlardır" dedi. Daha sonra Bağış, AB üyelik sürecine ilişkin bilgi vermeye başladı. Ayrıca, MHP İzmir Milletvekili Kenan Tanrıkulu, Bakan Bağış’ın komisyona belirtilen saatte gelmemesi nedeniyle, "Sayın Bakanı 20 dakikadan fazla bekleyemem" diyerek, MHP İstanbul Milletvekili Mithat Melen ile salondan ayrıldı.

AA

Egemen Bağış ne demişti? 

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.