Bahar temizliğinin püf noktaları

Baharın geldiği, güneşin iyice yüzünü gösterdiği bu günler yenilenmenin ve tazelenmenin de habercisi. Bu dönüşüm evlerimize de yansıyor, çoğumuz bahar temizliğine başladık, bir kısmımız bunun için gün sayıyor. Peki iyi bir bahar temizliğinin püf noktaları neler? Cevabı burada...

28 Nisan 2018, Cumartesi 15:37
A A

Bahar temizliği yapacağınız günü seçerken evde size yardımcı olabilecek birilerinin olmasına, ruhen ve bedenen dinlenmiş bir gününüzde olduğunuza emin olun. 

Dolaplar

Dolaplar

Dolaplarınızı düzenleyip, yazlık-kışlık yaparken giymediğiniz, küçülmüş ya da modası geçmiş eşyalarınızı ayırıp ihtiyaç sahiplerine vermeyi unutmayın. 

Kapılar

Kapılar

Kapıları silmek bahar temizliğinin önemli parçalarından biri. Ahşap kapılarınızı ahşap temizleyiciyle silerseniz daha uzun süre kirlenmeden kalacaklardır. 

Camlar

Camlar

Camlarınızı silerken pencere pervazlarını da unutmayın. Pvc camlar için kir sökücü temizlik sıvılarından kullanabilirsiniz. 

Yatak-yorgan

Yatak-yorgan

Bahar temizliği yaparken yataklarınızı ters çevirmelisiniz. Ayrıca tüm yorgan, battaniye ve yatak örtülerini yıkayıp havalandırmak gereklidir. Baza kullanıyorsanız içini boşaltıp tozunu almanızda fayda var. 

Mobilya altları

Mobilya altları

Yer silerken tüm mobilyaların altlarını süpürüp silmelisiniz, kış boyunca ne kadar kir biriktiğine inanamayacaksınız. 

Avizeler

Avizeler

Avize ve lambalarınızı tek tek silmeli ve tozunu almalısınız. 

Banyo

Banyo

Banyonuzu temizlerken ovduğunuz ve yıkadığınız yüzeyleri kurularsanız daha geç kirleneceklerdir. Banyo paspaslarınızı çamaşır makinesinde yıkamayı da unutmayın. 

Duvarlar

Duvarlar

Duvarları silerken asılı tablo ve fotoğrafları, bir de elektrik prizlerini ve lambaların açma kapama düğmelerini ihmal etmeyin. 

Döşemeler

Döşemeler

Koltuk döşemeleriniz fermuarlıysa çamaşır makinesinde, değilse silerek temizlenmeli. 

Buzdolabı

Buzdolabı

Buzdolabınızın içindeki çıkabilen tüm parçaları yıkamanızda fayda var. 

Sıradaki haber yükleniyor...