Bakan çifte vatandaşlığa karşı

Bakan çifte vatandaşlığa karşı

Almanya İçişleri Bakanı Hans Peter Friedrich, Türkleri de yakından ilgilendiren çifte vatandaşlığa karşı olduğunu söyledi

29 Nisan 2013, Pazartesi 10:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Friedrich, Almanya’nın televizyon kanalı ZDF’te yayınlanan Berlin Direkt programında yaptığı açıklamada Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) çifte vatandaşlık konusunda düzenleme getirmek istemesini eleştirdi. Hristiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) Bakan Friedrich, çifte vatandaşlığı "entegrasyonu geciktiren bir etken" olduğuna inandığını belirterek, "Kim bu ülkede yetiştiyse o zaman uzun bir süre içerisinde Alman vatandaşı olarak yaşayıp yaşamak istemediğine karar vermeli" dedi.

23 YAŞINDA TERCİH YAPILMALI


Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in mensubu olduğu Hristiyan Demokrat Parti’nin (CDU) Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başkanı Armin Laschet ise çifte vatandaşlık konusunda kolaylıklar getirilmesini istediğini ifade etmişti. Koalisyonun diğer ortağı Hür Demokrat Partili (FDP) Adalet Bakanı Sabine Leutheusser Schnarrenberger de yaptığı açıklamada çifte vatandaşlık konusuna imkan tanınmasını istediklerini dile getirdi. Ülkede doğan AB üyesi dışındaki vatandaşlar, 23 yaşına geldiklerinde Almanya vatandaşlığı ya da kendi ülke vatandaşlığı arasında tercih yapmak zorunda bırakılıyor.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin danışmanına suikast girişimi