Bakan Koca, 1 Haziran'dan sonra coron virüs vaka sayılarının arttığı 3 bölgeyi sıraladı

Bakan Koca, 1 Haziran'dan sonra coron virüs vaka sayılarının arttığı 3 bölgeyi sıraladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1 Haziran'da başlayan yeni normalleşme süreci sonrasında Orta Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da vaka sayılarında kısmi bir artışın olduğunu söyledi. Koca, "Bu, maske, mesafe konusunda hassasiyet göstermememizin bir sonucu" dedi.

11 Haziran 2020, Perşembe 14:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından corona virüs salgınının Türkiye'deki seyri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, yeni normalleşme sürecinin başlamasının ardından Orta Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kısmi bir artış olduğunu söyledi.

"İstanbul ve İzmir'de vaka sayıları azaldı"

Özellikle vakaların yüzde 60'ının İstanbul'da olduğunu belirten Bakan Koca, "İstanbul, İzmir gibi illerimizde vaka sayılarının daha azaldığını, hastane yükünün de azalmaya doğru gittiğini, bu illerimizde daha kontrollü olduğunu söyleyebilirim" dedi.

1 Haziran sonrası 3 bölgede vakalar arttı 

Bakan Koca, 1 Haziran itibariyle başlayan yeni normalleşme süreci sonrasında Orta Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kısmi bir artışın olduğunu belirterek, "Bu hareketliliğin getirdiği, maske, mesafe konusunda hassasiyet göstermememizin bir sonucu. Diyarbakır'da son 3-4 gündür yükseliş içinde. Burada da genel bir artıştan öte kültürel, sosyal etkinliklerde artışın daha fazla olduğunu görüyoruz. Buralarda özellikle filyasyon çalışmalarını yoğunlaştırmış durumdayız. Vatandaşımızın daha hassas davranmasını, tedbirler için katı davranması gerektiğini hatırlatmak istiyorum" ifadelerini kullandı.


"Ankara ve Konya'da vaka sayıları düşüşe geçti 

Ankara ve Konya'daki corona virüs tablosunu değerlendiren Bakan Koca, "Ankara için de bir yükseliş söz konusuydu, bugün itibariyle düşüşe geçmiş oldu. Konya'da bir fabrika ve iki yerleşim yerinde yapılan tarama sonrası yükseliş olduğunu gördük, bugün itibariyle düşü olduğunu gördük. Sosyal kültürel ve benzeri durumlarda mutlaka mesafe ve maske kuralına, el hijyenini mutlak surette dikkat edilmesinin altını çiziyorum" diye konuştu.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Güne Başlarken | 15 Mayıs 2021