Bakan Koca'dan "İran sınırını kapatmakta geç kalmadınız mı?" sorusuna yanıt

Bakan Koca'dan 'İran sınırını kapatmakta geç kalmadınız mı?' sorusuna yanıt

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "İran sınırını kapatmakta geç kalmadınız mı?" sorusuna "Hayır. Gecikme yok. Çünkü biz iki gündür bütün önlemleri almıştık zaten." şeklinde yanıt verdi.

24 Şubat 2020, Pazartesi 10:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hürriyet gazetesinden Ahmet Hakan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile İran'daki koronavirüs olayı üzerine bir konuşma yaptı.

İşte Hakan'ın sorduğu sorular ve Bakan Koca’nın verdiği yanıtlar:

- Sayın Bakan... İran sınırını kapatmakta biraz geç kalmadınız mı? Gelen gelmedi mi bu süreçte?

Fahrettin Koca: Hayır. Gecikme yok. Çünkü biz iki gündür bütün önlemleri almıştık zaten. Karayoluyla, havayoluyla ve demiryoluyla İran’dan gelen herkesi sağlık taramasından geçirdik. Termal kamera kontrolünün ötesinde bir kontroldü yaptığımız: Sağlık kabinleri oluşturduk, hekimlerimiz görev aldı ve pasaport kontrolünden geçen herkes sağlık taramasından geçirildi. Şüpheli olanları, yani soğuk algınlığı belirtisi olanları içeri almadık. Bu belirtileri taşıyan Türk vatandaşlarını ise gözlem altına aldık.

- İran’da vakanın ortaya çıktığı yer Kum kenti mi?

Fahrettin Koca: Evet. Vakanın kaynak yeri orası... Kum kentinden gelenleri en baştan beri içeri almıyoruz.

- Kum kenti, İran makamları tarafından karantinaya alındı mı?

Fahrettin Koca: İki gün önce İran Sağlık Bakanı’na “Kum kenti dışında virüs için başka bir kaynak düşünüyor musunuz?” dedim. “Hayır” dedi. Tahran’da ve başka bazı şehirlerde de rastlanmış ama hepsi Kum kenti kaynaklı... Yani Kum kenti dışında salgına kaynaklık eden bir bölge yok. Kum kentinin Vuhan gibi karantinaya alınması gerekiyordu. Bunu İran Sağlık Bakanı’na söyledim. “Eğer Kum’u karantinaya alırsanız sınırı kapatma önlemi almamıza gerek kalmaz” dedim. Fakat İran Sağlık Bakanı, “Karantinaya alamayız” dedi. Biz de bunun üzerine sınırı kapatmak zorunda kaldık.

- İran sınırı ne zamana kadar kapalı olacak?

Fahrettin Koca: İran’daki salgının kontrol altına alınıp alınmadığına bakacağız. Buna göre karar vereceğiz.

- İran’daki salgının boyutu nedir?

Fahrettin Koca: Boyutlarının yüksek olma ihtimali var.

- İtalya’da ortaya çıktı virüs olayı... Orasıyla ilgili neden bir önlem alınmıyor?

Fahrettin Koca: İtalya virüsün çıktığı bölgeyi karantinaya aldı. Doğru yaptı. Çin de Vuhan’ı karantinaya almıştı. O da doğru yaptı. İran da Kum’u karantinaya alsaydı bu önleme gerek kalmayacaktı.

- İran’da Türk vatandaşları var. Onların durumu ne olacak?

Fahrettin Koca: İran’daki Türk vatandaşlarımız arasında gelmek isteyenleri Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda Türkiye’ye getireceğiz. Bunun bütün planlamalarını yaptık. Gelen bütün vatandaşlarımız 14 gün gözlem altında tutulacak.

- Peki İran’a gitmek isteyenler gidebilecekler mi?

Fahrettin Koca: Türkiye’den İran’a gitmek isteyen Türk vatandaşlarına izin vermiyoruz. Göndermiyoruz. Ama mesela Türkiye’de bulunan İranlılar ülkelerine dönmek isterlerse gidebilirler.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan, Galler maçında millileri yalnız bırakmadı