Bakan Nabi Avcı'yı şaşırtan resim

İzmir'e referandum çalışmaları kapsamında çeşitli temaslarda bulunmak üzere gelen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, programına Basmane'nin tarihi mekanlarını gezerek başladı.

19 Mart 2017, Pazar 17:35
A A
Bakan Nabi Avcı'yı şaşırtan resim
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, referandum çalışmaları kapsamında geldiği İzmir'de programlarına Basmane'de tarihi mekanları gezerek başladı. Altınpark ve civarını tarih araştırmacısı Orhan Beşikçi ile gezen Avcı, bölgedeki tarihi mekanlar hakkında bilgi aldı.Beşikçi, Avcı'ya Altınpark'ın şuan Roma dönemini gösterdiğini ancak yapılacak bir kazı ile Helenistik döneme kadar gidilebileceğini anlattı. Tarihi evlerin bakımsızlık nedeniyle yıkılmaya yüz tuttuğunu söyleyen Beşikçi, evlerin etrafına yapılan demir parmaklıkların maliyetinin daha yüksek olduğunu bunun yerine onarım yapılarak bu evlerin ayakta tutulabileceğini söyledi. Tarihi camilerin ve mescitlerin aslına uygun restore edilmediğini anlatan Beşikçi, turistlerin yoğun olarak gezdiği alanda bulunan bu mekanların yeniden restore edilmesini istedi. 


DUVAR RESİMLERİNDEKİ ADAMI KENDİNE BENZETTİ


Agora kazı alanını gezen ve kazı başkanı Prof. Dr. Akın Ersoy'dan bilgiler alan Bakan Avcı, gezisi sırasında Roma dönemine ait gladyatörlerin tasvir edildiği duvar resimlerini inceledi. Roma döneminde cepheden yüz tasvirinin ilk örneklerinden olan duvar resmini yorumlayan Avcı, resimlerde gözlüklü bir adamı kendisine benzeterek, şu sözlerle espri yaptı: "Şöyle de yorumlanabilir; buraya 1700 yıl sonra bir bakan gelecek. İnsanlar görünce şaşırmasınlar diye buraya beni çizmişler. Biz eskiden birbirimizi böyle karikatürize ederdik. Onlara benziyor."

Bakan Avcı cep telefonunu çıkartarak, gözlük kullanan bir insana benzeyen resmin fotoğrafını çekti.Basmane'en Agora'ya doğru yürüyen bakan Avcı, bir helvacı dükkanına girdi. Fıstık ve susam krokan ile kağıt helva alan bakan yolda yürürken çocuklara dağıttı. Bakan ve yanındakiler kağıthelvanın tadına bakmayı da ihmal etmedi.

 
Sıradaki haber yükleniyor...