Bakan Özlü'den zeytinlik alanlarla ilgili açıklama

Bakan Özlü'den zeytinlik alanlarla ilgili açıklama

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bakanlıklarca kamu yararı kararı alınmış yatırımlar için zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına izin verilmesine olanak sağlayan düzenlemeyi, Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısından çıkaracaklarını bildirdi.


 

31 Mayıs 2017, Çarşamba 15:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Hükümet, CHP ve MHP’li milletvekilleri ile zeytin üreticilerinden gelen yoğun eleştiriler üzerine zeytinlik alanlarla mera ve kıyıları imara açan ve sanayi yatırımlarına imkan sağlayan üretim reformu yasa tasarısında geri adım attı.

Zeytinlik alanda hayvan otlatanlara 3 ay yerine 6 ay hapis cezası verilecek. Kesilen her bir zeytin ağacı için verilecek para cezası 2 bin lira yerine 4 bin liraya çıkarılacak.

Ayrıca zeytinlik alanlarda konut, konaklama tesisi ve turistik tesis yapılamayacak.

Bakan Özlü, "Ceza artıyor kurul yapısı değişiyor, zeytinlik sahalarının imara açılmasının önüne geçiliyor. Zeytinlik alanlara konuk, konaklama ve turistik tesis yapılamayacak" dedi.


ÜRETİCİLER KOMİSYONU TERK ETTİ


Üreticiler ise "Bu düzenleme zeytinliklerin ölüm fermanıdır. Bu düzeltme bizi kurtarmaz" dediler ve konuşmak istediklerini belirttiler. Üreticiler "Söz vermiyorsanız bizi gidiyoruz" deyip komisyonu terk ettiler.


BAKAN: BENİ ÜZÜYOR


Bakan Faruk Özlü, "Rant ve vurgun konusu beni çok üzüyor. Hayatımın hiçbir döneminde rant ve vurgun içinde bulunmadım. Bu kelimeler hoş kelimeler değil. Çok yadırgadım. Bu kanunun zeytinlikleri yok edeceğine zerre kadar inansam derhal geri çekerim tasarıyı" demişti.

Bakanın bu sözlerine CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Sizi inandırmak için 5'nci kattan kendimi aşağı atacağım. Yeter ki siz inanın" karşılığını verdi.

Bakan Özlü tasarının arkasında iİlla bir şirket, bir holding, bir çıkar grubu olmadığını belirterek, "Ben ne madenciyle ne kuyumcuyla, altıncıyla görüştüm. Kıyı imarı ve hastane kurmak için hiç bir şirket yok. Bu Trabzon milletvekillerimizin endüstri bölgesi kuralım, denizi dolduralım, hem endüstri bölgesi hem de hastane kuralım dediler. Bizim siyasilerden geldi. İlla bir şirket arıyorsunuz" dedi.


TARKAN MESAJI OKUNDUCHP Milletvekili Kazım Arslan komisyonda yasanın zeytinciliğin ölüm fermanı olduğunu belirtip sanatçı Tarkan'ın "Bir ülkenin en büyük nimeti, değeri onun doğasıdır. Zeytin ağaçları Anadolu'nun hazinesidir, belleğidir. Rant için zeytin ağaçlarına kıymayın" mesajını okudu. Bakan Özlü, "Bunun Tarkan'la ne ilgisi var" tepkisi gösterdi.


"CANAVARLAR AĞZINI AÇMIŞ BEKLİYOR"


Gaziantep CHP Milletvekili Akif Hekimci ise Bakan Özlü'ye şöyle karşılık verdi:

"Anladığımız kadarıyla bizim sözler sizi rahatsız ediyor. Siz rahatsız da olsanız söyleyeceğiz. Zeytinle sizin ne işiniz var? Zeytinlikleri sökerek mi yatırım yapacaksınız? Zeytinlikler sökülmeyecek, diyorsunuz. O zaman bu tasarıya o maddeleri niye koydunuz? Sizin iyi bir isminiz var. Siz sanayi bakanısınız zeytinlikle merayla ne işiniz var? Bunu bize de torunlarınıza da anlatamazsınız. Eğer çok özel bölgeler gerekiyorsa bunlar için özel kanunlar çıkarılabilir. Ağzını açmış bekleyen canavarlar olduğunu biliyorsunuz. Bu ülkenin kanını emmek için bekleyenler var. Sizin için iyi insan diyorlar bu isminizi özelliğinizi koruyun, tasarıdan o maddeleri çıkarın."

Hürriyet/Aysel Alp

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Duygu Delen'in erkek arkadaşının ilk ifadesi ortaya çıktı: Birkaç kez vurdum