Bakan Suat Kılıç, Emre'yi karakoldan çıkarttı

Bakan Suat Kılıç, Emre'yi karakoldan çıkarttı

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Adana'da ziyaret ettiği öğrenci yurdunda kendisine yumurta atma girişiminde bulunan öğrenciyi karakoldan aldı, yurttan atılmasını engelledi

04 Mart 2013, Pazartesi 14:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Adana Çukurova Üniversitesi Fevzi Çakmak Öğrenci Yurdu’na yaptığı ziyaret sırasında kendisine yumurta atma girişiminde bulunan Emre Ersel E.’ye jest yaptı. Bakan Kılıç, polisin yaka paça gözaltına aldığı Emre’yi karakoldan çıkartıp yanına getirtti. Bakan Kılıç, 1 saat sohbet ettiği Emre’nin yurttan atılmasını da engelledi.

Bakan Suat Kılıç, geçen cuma günü, spor tesislerinde incelemelerde bulunmak üzere Adana’ya geldi. Kent merkezindeki tesisleri gezen Kılıç, daha sonra inşaatı tamamlanan Çukurova Üniversitesi’ndeki (ÇÜ) Fevzi Çakmak Kız Öğrenci Yurdu’na gitti. Bakan Kılıç, burada davul- zurna ve folklor gösterisiyle karşılandı. Bakan Kılıç, folklorcülerle sohbet ettiği sırada, ÇÜ öğrencisi 22 yaşındaki Emre Ersel E. tarafından protesto edildi.

YUMURTAYI DA ATAMADI


Emre Ersel E., "Biz ODTÜ’de uyarmıştık. Çukurova Üniversitesi’ne neden geldiniz? Buraya AKP giremez" diye bağırdı, ardından da Bakan Kılıç’a elindeki yumurtayı atmak istedi. Hemen araya giren korumalar, gencin hem ağzını kapattı hem de yumurtayı atmasını engelledi. Yumurta yere düşerek kırılırken, protestocu genç polis tarafından gözaltına alındı. Eyleme tepki vermeyen Bakan Kılıç, yurda girip, öğrencilerle sohbet etti.

KARAKOLDAN ÇIKARTTI

Ancak Bakan Kılıç, protesto girişiminde bulunan Emre Ersel’in durumunu merak etti ve hakkında Adana Emniyet Müdürlüğü’nden bilgi aldi. Bakan Kılıç, Emre’nin karakolda gözaltında tutulduğunu öğrenince serbest bırakılmasını istedi, arzu etmesi halinde kendisi ile baş başa görüşmeyi istediğini bildirdi.

Görüşmeyi kabul etmesi üzerine protestocu öğrenci Emre Ersel E., Bakan Kılıç’ın akşam yemeğini yediği restorana getirildi.

YURTTAN ATILMASINA İZİN VERMEDİ

Protestocu öğrencinin kendisi gibi Karadenizli olduğunu öğrenen Kılıç, Emre ile karşılaşması sırasında "Seni buraya Bakan olarak değil, ağabeyin olarak çağırdım" dedi. Bakan Kılıç, ayrıca yetkililere de Emre Ersel E.’nin yurttan da atılmaması talimatı verdi.

SADECE ÇAY İÇTİ

Bakan Kılıç ile Emre’nin görüşmesi yaklaşık bir saat sürdü. Bakan Kılıç, Emre’ye yemek yemesi teklifinde bulundu ancak üniversiteli genç çay içmekle yetindi.

BABASINA: ENDİŞE ETMEYİN


Dertleşmek, empati kurmak ve onu anlamak için üniversiteli genci yanına getirttiğini belirten Bakan Kılıç, Emre’nin babasıyla da bu süre içinde cep telefonundan 3 kez telefon görüşmesi yaptı. Bakan kılıç, Emre’nin Ankara’da oturan babasına "Oğlunuzu eyleme zorlayanların amacı onu yurttan attırmak, burs ve kredisini kestirmek. Yazık değil mi? Endişe etmeyin onunla konuşuyoruz. Ama siz de ilgilinizi esirgemeyin" dedi.

EVRİM TARTIŞMASI DA YAŞANDI

Emre’nin ailesinin de Bakan Kılıç’a gösterdiği anlayış nedeniyle teşekkür ettiği öğrenildi.

Bakan Kılıç, Emre ile görüşmesi ise şöyle değerlendirdi: "Biz hiçbir gencin yurttan veya okullardan dışlanmasını istemeyiz. Yurttan atmak ne demek? Ne yapacak o genç sokakta? Ama özgürlük sloganı atanların başkalarının özgürlük alanına yönelik saldırıları da demokrasiyle izah edilemez. Ben Emre’ye zaman ayırdım. Onu dinledim. Ona değer verdim. Sadece benim gibi düşünenlerin değil, aykırı düşünenlerin de bakanıyım. Bakanı değil, aslında ağabeyiyim. Emre ile Bakan- öğrenci formatında değil, ağabey- kardeş gibi konuştum. YÖK yasasına yönelik itirazları vardı. Bunlar sorun değil, o taslakta benim de itiraz ettiğim hususlar var. Kız arkadaşı evrim teorisine karşı oluşumuzu eleştirdi. ’Kainatı ve insanı yoktan yaratan Allah. Allah insanı yaratmaktan aciz değil ki, atamız maymun olsun’ dedim. Emre’yi yanıma alıp konuşmakla doğru olanı yaptım. Dinlemez, anlamaz veya istismar ederse bu kendi bileceği iştir."

PROTESTOCU GENÇ: BAKAN’IN İYİ NİYETLİ OLDUĞUNA İNANMIYORUM

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın Adana Çukurova Üniversitesi Fevzi Çakmak Öğrenci Yurdu’na yaptığı ziyaret sırasında yumurta atma girişiminde bulunan üniversite öğrencisi Emre Ersel E., 1 saat görüşme yaptığı Bakan Kılıç’ın iyi niyetli olduğuna inanmadığını söyledi. Emre Ersel E., Bakan Kılıç’ın talimatıyla karakoldan çıkmadıklarını iddia ederek, şunları söyledi:

"Biz zaten serbest bırakılmıştık, karakoldan ayrılıyorduk. O sırada Emniyet Müdürü olduğunu söyleyen biri kişi yanımıza gelerek, Bakan’la görüşeceğimizi söyledi ve bir restorana götürdü. Burada Bakan neden protesto ettiğimizi sordu. Biz de yeni YÖK yasa taslağının yanlış olduğunu anlattık. Çünkü o taslağa göre, öğrencilerin başına polis, patronlar, şirket sahipleri, o ilin en çok vergi vereni gibi bir takım alakasız, ilim dışı insanlar getirilecek.

Buna karşı çıktığımızı, başımızdakilerin öğretmenler olması gerektiğini söyledik. Ama bizi dinlemedi. Farklı şeylerden bahsetti. Bakan’ın iyi niyetli olduğuna inanmıyorum. Bakan, ’İnsanlara, bizi protesto eden öğrencilere el uzatıyoruz’ demek, basına fotoğraf vermek için bizi çağırdı. Bana, ’Neden yaptın?’, ’Bir daha yapma’, ’Sen üniversite öğrencisisin, ilerde iş bulmaya çalışacaksın’, ’Kolektiflerden ayrıl’ gibi şeyler söyledi sürekli. Ama söylediklerimi asla dinlemedi."

Görüşme sırasında bir şey yiyip içmediğini söyleyen Emre, restorandan ayrılırken Bakan’ın elini uzattığını ancak kendisinin elini sıkmadığını da iddia etti.

DHA

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika haberi: Meclis'ten İsrail'e ortak kınama