Bakan Yıldız'dan 'nükleere' Paris örneği

Bakan Yıldız'dan 'nükleere' Paris örneği

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yapılması planlanan nükleer santrale itirazların, ülkenin kalkınmasına yönelik olduğunu belirterek, "Kusuru bakmayın, biz buna izin vermeyeceğiz" dedi.

26 Ocak 2012, Perşembe 15:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Meral Akşener başkanlığında toplandı.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, gündemdışı konuşmasında, yerel basının sorunlarına değindi.

Yerel basının, demokrasinin güçlenmesi konusunda da son derece hayati bir görevi yerine getirdiğini belirten Kalaycı, yerel basının zor şartlar altında görev yaptığını ifade etti. Yerel basına yönelik kamu ilanlarının azaltılmasının maddi anlamda sıkıntı verici olduğunu anlatan Kalaycı, "Anadolu basını, yönetenle yönetilen arasında yönetilenden yana tavır koymaktadır. Yerel basının objektif yayıncılığı sürdürmek için özel destek programlarının uygulamaya konulması gerekiyor. Böylece kimsenin desteğine ihtiyaç duymadan ayakta kalabilirler" diye konuştu.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı da gündemdışı söz alarak, Akkuyu’ya nükleer santral yapılmasının amacını bir türlü anlayamadıklarını söyledi. Enerji sorununun çözümü için nükleer santral kurulmasına ihtiyaç olmadığını savunan Atıcı, "Enerji ihtiyacı yenilenebilir kaynaklarla sağlanabilir. Güneş var, rüzgar var, su var. 2030’da bile enerji ihtiyacımızın 2 katını karşılayacak kadar yenilenebilir enerji kaynağımız var. Küçücük bebekleri kanser yapmak yerine, zorlukları aşın" diye konuştu.

Nükleer santrallerin çevreye ve insan sağlığına zararlı olduğunu öne süren Atıcı, "Santrallerin etrafında lösemi görülme oranı yüzde 2,2 artmıştır. Denizin sıcaklığı artacak, burada canlı yaşamayacak. Tüm dünya bunlardan vazgeçiyor. Siz de vazgeçin. Size soruyorum; lütfen dürüstçe cevap verin: Allah aşkına hanginiz evinin yanına nükleer santral ister?" şeklinde konuştu.

-"Paris’e gelen tedirgin olmuyor da..."-

Gündemdışı konuşmalara hükümet adına yanıt veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, nükleer santrale ilişkin tartışmaların "subjektif ve hissi" davranarak bitirilemeyeceğini ifade etti.

Dünyada şu anda var olan nükleer güç santrallerinin yarısının ABD, Japonya ve Fransa’da faaliyette olduğuna dikkati çeken Yıldız, şöyle devam etti:
"30 ayrı ülkede santral var. Gelişmişlik endekslerine baktığımızda hemen hemen G-20 ülkeleri arasında santral olmayan 1 ya da 2 ülke var. Biz tabii ki yenilenebilir enerji kaynaklarıyla alakalı su, güneş, rüzgar hangisi olursa olsun, her bir kaynağın sonuna kadar kullanılmasından yanayız. Bu bizim yerli kaynağımız. Aynı zaman yenilenemeyen kömür de var. Bunu da geliştirmemiz lazım. Her bir enerji kaynağının avantajları ve dezavantajları var. Her birinin kendine has gerçeği var. Hiçbirini bir diğerinin yerine koymak doğru değil."

"Nükleer santralin bölge turizminini baltalayacağı" yönündeki iddialara katılmadığını dile getiren Bakan Yıldız, "Paris’te 7 tane güç santrali turizme mani olmuyor da Türkiye’de yapılan bir santral nasıl turizme mani oluyor? Anlamak güç. Paris şu anda dünyanın en fazla turist çeken şehridir. Türkiye’nin iki katına yakını turisti bu şehir çekiyor. Paris’e gelen tedirgin olmuyor, Mersin’e gelen tedirgin olacak" diye konuştu.

CHP’li Atıcı’nın, "kim evinin yanında nükleer santral ister?" sorusuna da yanıt vermek istediğini belirten Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Japonya’da, Fransa’da santraller şehirlerin hemen yanında. Asıl önemli olan, nükleer güç santrallerinin yüz binlerce parçası var. Türkiye, 2023 yılına kadar nükleer güç santralleri ile alakalı parçaları yerli sanayisinde yapmış olsun, şu andaki sanayileşmenin 3 katı kadar sanayileşme oranına ulaşmış olacak. Nükleer santraller, sadece enerji olayı değil aynı zamanda bir sanayileşme çalışmasıdır. Türkiye, sadece vücuduyla değil beyniyle beraber büyüdüğünde obezite olmaz. Gerçekten büyür. Türkiye mühendisleriyle, bilimadamlarıyla beraber beyniyle büyüyecek bir kapasiteye sahiptir.
Nükleer santrale yapılan itirazlar projeye değil, ülkenin kalkınmasına yapılan itirazdır. Kusura bakmayın, biz buna izin vermeyeceğiz."

AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi de Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş yıldönümü hakkında yaptığı gündemdışı konuşmasında, "Güzel gören, güzel düşünür. Girdiğimiz Osmanlı tarih bahçesinde sadece olumsuzluklara değil açmış güllere de bakmamız gerekir" dedi.

Bakan Yıldız, yerinden, tekrar söz CHP’li Atıcı’nın nükleer santrallere ilişkin iddialarını yanıtladı. Nükleer enerji konusunda Türkiye’de hiç kimsenin kötü niyetli olmadığını vurgulayan Yıldız, "Yerli ve yenilenebilir kaynakları sonuna kadar kullanacağız ancak Türkiye’nin büyüme hızı yenilenebilir kaynakların büyüme hızından daha fazla. O yüzden nükleer enerji ihtiyacımız" açıklamasında bulundu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yasakların ardından patlama yaşanacak