Baksı 'Yılın Müzesi' oldu

Baksı 'Yılın Müzesi' oldu

Sanatçı ve akademisyen Hüsamettin Koçan'ın 160 çağdaş sanatçının da desteğini alarak 2010 yılında kurduğu müze, Miro heykelini Bayburt'a taşıdı

09 Nisan 2014, Çarşamba 14:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sanatçı ve akademisyen Hüsamettin Koçan’ın, 160 çağdaş sanatçının da desteğini alarak 2010 yılında Bayburt’ta kurduğu Baksı Müzesi, Avrupa Konseyi tarafından verilen “2014 Yılı Avrupa Müze Ödülü”nü kazandı.

Baksı Müzesi, 3 Aralık Salı günü Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Kültür Komisyonu’nun Paris’te yaptığı oylamada 22 ülkeden katılan 37 müzeyi geride bırakarak Avrupa’nın en prestijli müze ödülüne ulaştı. Baksı Müzesi, Mart ayında Fransa’nın Strasbourg şehrinde yapılacak törende ödülünü alacak. Yarışmanın sembolü olan Joan Miro’nun bronz heykelciği 1 yıl boyunca Bayburt’ta sergilenecek.

EMYA jürisi, Baksı’nın finale kalmasının gerekçesini şöyle açıklamıştı:

“Baksı Müzesi kurucusu Hüsamettin Koçan’ın ve desteğini aldığı 160 çağdaş sanatçının, samimi bir gayeyle, yüksek kalitede sanat ve tasarımı Doğu Anadolu kırsalına götürmesi, bir yüreklilik örneği oluşturuyor. Bu proje, yerel halkın kültürel ve ekonomik olarak kendi toprağında kök salmasına destek olarak merkez ile periferi arasındaki uçurumun nasıl aşılabileceğine son derece ilham verici bir örnek olarak beliriyor.”

Baksı Müzesi’ni bir “kültürel etkileşim noktası” olarak tanımlayan jüri üyeleri yaptıkları yazılı açıklamada, müzenin geleneksel kültürleri güncel hayat tarzları ile birleştiren konseptinden etkilendiklerini belirtti. Ödül kararı sonrasında Müze Ödülü Raportörü, Vesna Marjanovic, “Müze, yönetimi ve düzenlediği etkinlikler ile, Avrupa Konseyi Faro Sözleşmesi’nin kültürel mirasın yaşatılmasına yönelik prensiplerinin, yerelde nasıl uygulanabileceğini gösteren çok etkileyici ve ilham verici bir model sunuyor” dedi.

Avrupa Konseyi desteğiyle 1977 yılında kurulan EMYA, Avrupa müzelerinin başarısını ödüllendirmeyi ve yaratıcı modelleri desteklemeyi amaçlıyor. Avrupa Konseyi'nin 47 üye ülkesinden müzelerin başvurabileceği yarışmada, şu ana kadar Liverpool Müzesi (İngiltere), Guggenheim Bilbao Müzesi (İspanya), Salzburg Müzesi (Avusturya), Danimarka Ulusal Müzesi (Danimarka) gibi pek çok önemli müze “Avrupa Yılın Müze Ödülü”nü aldı.

BAKSI MÜZESİ

Doğu Karadeniz’de, Çoruh Vadisi’ne bakan bir tepenin üzerinde kurulu Baksı Müzesi, çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarını aynı çatı altında bir araya getirerek özgün bir sanat anlayışını ortaya koyuyor, sanatı yaşamla buluşturuyor.

Mimarisi ve içeriği ile sıra dışı bir müze olan Baksı Müzesi, yeni bir kültürel etkileşim merkezi yaratmayı hedefliyor. Müze ayrıca Türkiye’nin en yoğun göç veren bölgelerinden biri olan Bayburt’a yaşam soluğunu sanatla yeniden kazandırarak kültürel belleğin sürdürülebilirliğine katkıda bulunmayı, bölgenin ekonomik yaşamını canlandırmayı misyon ediniyor.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Instagram'lık 10 yer: İstanbul da listede