Balbay ve Haberal'a tahliye çıkmadı

Balbay ve Haberal'a tahliye çıkmadı

CHP'den milletvekili seçilen Mustafa Balbay ve Prof. Mehmet Haberal'ın tahliye talepleri reddedildi

23 Haziran 2011, Perşembe 15:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin oy çokluğuyla ikinci "Ergenekon" davası kapsamında tutuklu yargılandıkları sırada milletvekili seçilen Prof. Dr. Mehmet Haberal ile gazeteci-yazar Mustafa Balbay’ın bu hallerinin devamına ilişkin olarak aldığı kararda, "herhangi bir yasal dayanağı olmayan tahliye taleplerinin reddine" ifadesi kullanıldı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin oy çokluğuyla aldığı kararda, dosya kapsamı, sanıklara ayrı ayrı isnat edilen suçlamalar ve bunlarla ilgili sevk maddeleri, delillerin tamamının toplanmamış olması, dosyadaki belgeler ve raporlar, atılı suçların işlendiği konusunda kuvvetli suç şüphe sebeplerinin varlığının devam etmesi, bu suçların CMK’nın 100/3. maddesinde sayılan suçlardan olması ve bir kısım sanıkların savunmalarının alınmamış olmaması gerekçeler arasında sayıldı.

Bu nedenlerle Haberal ve Balbay’ın tutukluluk hallerinin devamına hükmedildiği belirtilen kararda, "herhangi bir yasal dayanağı olmayan tahliye taleplerinin reddine" ifadesi kullanıldı.

MAHKEME BAŞKANI KARŞI ÇIKTI

3 üyeli heyetten Mahkeme Başkanı Köksal Şengün karara muhalefet ederken, diğer iki üye ise tahliye taleplerinin reddedilmesi yönünde karar bildirdi.

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, karara karşı çıkma nedeni olarak, kaçma ya da saklanma gibi bir durumlarının olmadığını ve Sabahat Tuncel'in durumum emsal teşkil ettiğini belirtti.

Mustafa Balbay'ın avukatı TCK'nın 83. maddesinde yer alan Yasama Dokunulmazlığı yönünde karar alınmasını isterken, mahkeme ise Türk Ceza Kanunu'nun 14. maddesinde bulunan Devlete karşı işlenen suçları kapsamadığını bildirdi.

İŞTE RET GEREKÇELERİ

Haberal ve Balbay'a ret kararının gerekçeleri ise şöyle: Delillerin tamamen toplanmamış olması, dosyadaki belge ve raporlar, kuvvetli suç şüphesinin devam etmesi, sanıkları isnat olunan suçlar, bir kısım sanıkların savunmalarının halen alınmamış olması, CMK'nın 103'üncü maddesindeki katalog suçlardan olması...

"KARARA İTİRAZ EDECEĞİZ"


Mustafa Balbay'ın avukatı, karara üst mahkemede itiraz edeceklerini söyledi.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bahçeli'den flaş açıklama: Kısıtlayıcı tedbirlerle bayramı kucaklayabiliriz