Banyo yaparken sakın bu hatayı yapmayın!

Sadece kışın kulak, burun, boğaz hastalıkları geçirdiğimizi düşünüyoruz ama gerçek böyle değil. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Altuğ Altundağ, yaz aylarında görülen kulak burun boğaz hastalıklarını anlatıyor...

11 Haziran 2019, Salı 09:18 Son Güncelleme:
A A
1) YÜZÜCÜ KULAĞI

1) YÜZÜCÜ KULAĞI

Havuz veya deniz sonrasında kulağın nemli kalmasına bağlı olarak dış kulak yolunda iltihap olmasıdır. Normalde dış kulak yolu asidik bir ortamdır. Bu sayede dış kulak yolu korunur. Fakat kulağı sabun ya da şampuanla yıkamak bu nemli ortamı bozar ve bazik bir ortama geçiş sağlanır. O nedenle kış aylarına nazaran yazın daha fazla dış kulak iltihapları oluşur.

YEMEK SIRASINDA KULAKTAKİ AĞRIYA DİKKAT

Yüzücü kulağı, özellikle yemek yerken çiğneme esnasında çok şiddetli ağrıya yol açar. Kulak kepçesinin ön kısmındaki kıkırdağa dokunduğunuzda ağrı olur. Dış kulak iltihabı ilerlediğinde kanalın kapanmasına, geçici işitme kaybına yol açar.

ÖNLEMEK İÇİN ELMA SİRKESİ

● Havuz, deniz ve duştan sonra kulağınızı nemli bırakmayın, havlunun kenarıyla kurulayın.

● Asla kulak temizleme çubuğu kullanmayın. Çubukların iki riski var. Birincisi, kulağınızda birikmiş kiri içeri itebilirsiniz. İkincisi, özellikle çocukların kulak temizliği sırasında ani kafa hareketiyle kulak zarında yırtık ya da delinmelere yol açabilirsiniz.

● Duşta kesinlikle kulağınızın içine su tutmayın. İçini şampuan ya da sabunla yıkamayın.

● Kulağın asidik ortamını korumak çok önemli. Bunun için akşamları havuz ya da denizden otelinize geldiğinizde duş sonrası kulağınızı kurulayın. Ardından kulak yolunuza 2-3 damla elma sirkesi damlatın. Elma sirkesi bu bölgenin asit ortamını artırarak savunmasını güçlendirir.


İHMAL ETMEYİN

İHMAL ETMEYİN

Yüzücü kulağı 1 haftalık antibiyotik tedavisi ve kulak damlalarıyla hızlı bir şekilde geçiyor. Fakat tedavi edilmediğinde iltihap ilerleyip orta kulağa geçebiliyor. Bu durumda tedavi daha uzun sürüyor.

2) KULAK MANTARI

2) KULAK MANTARI

Kulağın nemli kalmasına bağlı ortaya çıkan hastalıklardan biri. Özellikle bağışıklık sistemi zayıflamış kanser veya diyabet hastaları risk altında. Çünkü mantar fırsatçı bir mikroorganizma.

KULAK TIKACI KULLANIN

KULAK TIKACI KULLANIN

Mantardan korunmak için kulağı çok fazla nemli tutmayın, kulağınıza su kaçırmayın. Şeker hastalığınız varsa ya da kanser tedavisi görüyorsanız kulak tıkaçlarıyla denize girin. Kulak mantarı damlalar ve kremlerle tedavi ediliyor. Tedavisi dış kulak iltihabına göre daha uzun sürüyor.

3) ÖSTAKİ TÜPÜ TIKANIKLIĞI

3) ÖSTAKİ TÜPÜ TIKANIKLIĞI

Östaki tüpünün en önemli görevi kulak zarının iki tarafındaki hava basıncını eşitlemektir. Östaki tüpü özellikle uçak yolculuğundan olumsuz etkileniyor. Kulakta dolgunluk, basınç hissi, işitme kaybı ve tıkanıklık ortaya çıkıyor. Şikayetler birkaç haftaya kadar uzayabiliyor.

İNİŞTE SAKIZ ÇİĞNEYİN

İNİŞTE SAKIZ ÇİĞNEYİN

Burun tıkanıklığınız, daha önce bir sinüs probleminiz ya da burnunuzda alerjik bir durum varsa uçağa binmeden önce burnu açan spreyler kullanın. İniş esnasında su içip yutkunun veya sakız çiğneyin.

İÇECEĞİNİZDEKİ BUZ MİKROP YUVASI OLABİLİR

İÇECEĞİNİZDEKİ BUZ MİKROP YUVASI OLABİLİR

Boğaz enfeksiyonlarının kış aylarında daha fazla olduğu sanılır. Oysa yazın daha sık karşımıza çıkar. Bunun nedeni de soğuk içecek tüketimi değil, dışarıda tüketilen içeceklerdeki hijyenik olmayan buzlardır. Genellikle buz kovalarının içindeki buzlar, içeceklerin içine elle konulur. El teması buzu mikrop yuvası haline getirir. Sonuçta bademcik iltihabı ya da farenjit olursunuz. Önce paspas yapılıp daha sonra o elle içeceğinize buz konulduğunu düşünün. Bu nedenle dışarıda buz kullanmayın. Ya da gittiğiniz mekanda kapalı, tek kullanımlık buz kullanılıyorsa buzlu içecek tercih edin.

Bir diğer tehlike, ayarları sürekli oynanan dolaplarda saklanan, eriyip tekrar tekrar dondurulan dondurmalar. Kişi dondurma yediği için bademcik enfeksiyonu geçirdiğini düşünür. Oysa sorun yediği mikroplu dondurmadır. Güvendiğiniz yerden dondurma almaya dikkat edin.

Hazırlayan: Özgür Gökmen Çelenk / POSTA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (1 Ocak 2020 )