Barzani: Başbakan'ın 'Kürdistan' demesi çok hoşuma gitti

Başbakan Erdoğan'ın davetlisi olarak Diyarbakır'daki programlara katılan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi başkanı Mesut Barzani, Başbakan Erdoğan'ın ilk kez kendisini tanıtırken 'Kürdistan' ifadesini kullanmasının çok hoşuna gittiğini ve bunun da önemli bir adım olduğunu söyledi

18 Kasım 2013, Pazartesi 15:43
A A

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Diyarbakır’daki programlara katılan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi başkanı Mesut Barzani, Başbakan Erdoğan’ın ilk kez kendisini tanıtırken, 'Kürdistan' ifadesini kullanmasının çok hoşuna gittiğini ve bunun da önemli bir adım olduğunu söyledi. Barzani, Şivan Perver’in 37 yıl aradan sonra Türkiye’ye gelmesini ise "20-30 yıl önce gelseydi idam edilirdi. Bugün büyük bir ilgi ve sıcaklıkla karşılandı" diye konuştu.

Diyarbakır’da hafta sonu Başbakan Erdoğan’ın devatlisi olarak gelen ve bazı görüşmeler gerçekleştiren Irak Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı Mesut Barzani, TRT’nin Kürtçe yayın yapan TRT 6 kanalına açıklamalarda bulundu.

Barzani, daha önce defalarca havaalanına geldiği Diyarbakır şehir merkezine ilk kez girdiğini ifade ederek, "Her Kürdün gönlünde olduğu gibi benim gönlümde de Diyarbakır aziz bir kenttir, önemli bir kenttir. Diyarbakır’daki kardeşlerime ilgi ve alakalarından dolayı selam ve saygılarımı sunuyorum. Ben barış için geldim buraya. Buraya gelişimin nedeni barışın arkasında durmak içindi. Kürt halkı olarak barış sürecinin durması ve bozulmasını engellemeliyiz" dedi.

'ŞİVAN 20- 30 YIL ÖNCE GELSEYDİ İDAM EDİLİRDİ'

Kendisinin daveti ile 37 yıl aradan sonra Türkiye’ye gelen Kürt sanatçı Şivan Perver’in de durumunu değerlendiren Mesut Barzani şöyle konuştu:
"Şivan Perver’i burada 38 yıl aradan sonra görmek güzeldi. 20- 30 yıl önce gelseydi idam edilirdi. Şimdi büyük bir ilgi ve sıcaklık ile karşılandı. Bu çok önemliydi. Şivan da barış hizmeti yapıyordu. Kardeşlik için çalışıyorlardı. Bunun için çağırdık."

DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün gelişinden önce yaptığı açıklamada kendisi ile ilgili sitemini de değerlendiren Barzani, "İnşallah bundan sonraki Nevroz’a çağırsalar geliriz. Belediyeyi ziyaret edip parlamenterlerle görüşeceğim. Sorunlar varsa dinleyeceğiz. Biz onları dinleyip çözüm sürecini onlarla konuşacağız" diye konuştu.

'BAŞBAKAN’IN 'KÜRDİSTAN' DEMESİ ÇOK HOŞUMA GİTTİ'

Başbakan Erdoğan’ın toplu açılış töreninde kendisini tanıtırken, 'Kürdistan' ifadesini kullanmasını da değerlendiren Barzani, "Başbakan’ın 'Kürdistan' demesinden çok hoşlandım, Çünkü Irak Anayasası’nda da adı Kürdistan bölgesidir. Kuzey Irak demek doğru değildir. Bu da bir adımdır, Başbakan'ın attığı bir adımdır. Bu bizi daha da yakınlaştıracaktır" dedi.

Başbakan ile görüşmelerini de değerlendiren Barzani, görüşmede esas olarak çözüm sürecini konuştuklarını, bunun yanı sıra Türkiye ve Kürdistan bölgesi ve Türkiye- Irak ilişkileri ile Suriye’yi konuştuklarını da ifade etti.

Türkiye ile petrol ve doğal gaz konusunda yaptıkları çalışmaları Irak anayasasına göre yaptıklarını da söyleyen Mesut Barzani, "Biz Türkiye ile merkezi hükümetin arasının iyi olmasını, iyi ilişkilerin geliştirmelerini istiyoruz. Merkezi hükümet ile aramızda bazı sorunlar var. Ama sorunların çözümü için görüşmelerimiz sürüyor" diye konuştu.

Ferit ASLAN / DİYARBAKIR (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.