Başbakan'dan flaş yeni Anayasa açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım: Yeni Anayasa teklifini en kısa sürede Meclis'e sunacağız....

18 Ekim 2016, Salı 11:35 Son Güncelleme:
A A
Başbakan'dan flaş yeni Anayasa açıklaması
Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Grubu olarak, anayasa  değişikliği ve başkanlık sistemini içeren tekliflerini Meclis’e getireceklerini  bildirdi. Yıldırım, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesi Şeref Holü’nde basın  mensupları ile selamlaştı. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım,  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin anayasa değişikliğine ilişkin, "Biz millete  gitmekten korkmayız. Bunda da mahsur görmeyiz." ifadesinin hatırlatılması üzerine  Yıldırım, "Doğru demiş. Hiç bilinmeyen bir şey yok, her şey biliniyor." dedi.

"Sayın Bahçeli’nin sözlerinden ne anladınız?" sorusuna Yıldırım,  "Sizin anladığınızı anladım." karşılığını verdi. Yıldırım, gazetecilerin, "Sayın  Bahçeli de bize öyle söylüyor." demesi üzerine, "Demek ki doğru yolda gidiyor."  ifadesini kullandı.

Başkanlık sistemiyle ilgili referandum konusunda mutabakat oluşup  oluşmadığının sorulması üzerine Yıldırım, "AK Parti Grubu olarak yeni anayasa  değişikliği ve başkanlık sistemini de içeren teklifimizi yüce Meclisimize  getireceğiz. Karar yüce Meclisindir." dedi.

"REFERANDUM NE ZAMAN" SORUSUNA İNGİLİZCE CEVAP VERDİ
Referandumun ne zaman olacağı yönündeki soruyu ise Yıldırım,  İngilizce, (As soon as possible) "Mümkün olan en kısa sürede." şeklinde cevapladı. Başbakan Yıldırım, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ne zaman  görüşeceksiniz?" sorusuna da "Herkes ile görüşürüz, Yenikapı ruhu devam ediyor."  yanıtını verdi.


Bahçeli'den flaş Musul ve Başkanlık sistemi açıklaması


Başbakan Yıldırım, Musul operasyonuyla ilgili olarak da parti grubunda şunları söyledi:

Sayın Cumhurbaşkanımızın altını çizdiği,  ’Operasyonda da olacağız masada da olacağız.’ sözünün arkasındayız. İşte şu anda  operasyonda ön saflarda olanlar, bizim Başika’da eğittiğimiz milislerdir. Ninova  Mücahitleridir. Peşmergelerle birlikte operasyona katılmışlardır. Ayrıca  koalisyon güçleri içerisinde havadan müdahalede bizim Hava Kuvvetlerimiz de yer  almıştır. ’Musul’da Türkiye’nin işi yok.’ diyenler, cevabını almıştır.

Kimse kusura bakmasın, sınırlarımızın hemen  dibinde bir oldu bittiye asla müsaade etmeyiz. Irak’ta yeni Yezidlere de yeni  Kerbela’lara da asla göz yummayacağız.

Başbakan Binali Yıldırım'ın Azerbaycan'ın bağımsızlık gününü kutladığı sırada da AK Parti grubu balkonunda bir kadının söyledikleri grupta bulunanlar tarafından alkışlandı

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Erdoğan ile Merkel'den ortak basın toplantısı