Başbakan seçildikten 8 saat sonra istifa etti

Sosyal Demokrat Partili Magdalena Andersson İsveç Parlamentosu Riksdagen’de yapılan seçimle dün başbakan seçilmişti. Andersson oylamanın ardından 'Ayrıca İsveç’in ilk kadın başbakanı seçildim ve bunun, ülkemizdeki kadınlar için ne anlama geldiğini biliyorum' demişti. Ancak Andersson, yaklaşık 8 saat sonra görevinden istifa etti. İşte açıklaması.

25 Kasım 2021, Perşembe 11:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İsveç Parlamentosu Riksdagen’de dün yapılan oylamayla başbakanlığa seçilen Sosyal Demokrat Partili Magdalena Andersson, sunduğu bütçenin kabul edilmemesi ve koalisyon ortağı Yeşiller’in iki partili ittifaktan ayrılması üzerine saatler sonra istifa etti.

Andersson, dün 349 sandalyeli parlamentodaki güven oylamasında 175’ten az “ret” oyu alarak ülkenin siyasi tarihindeki ilk kadın başbakan olmuştu.


Milliyet'ten İrfan Kurtulmuş'un haberine göre Andersson, oylamanın ardından düzenlediği basın toplantısında, “Gerekeni yapan bir hükümete liderlik etmeye hazırım. Ayrıca İsveç’in ilk kadın başbakanı seçildim ve bunun, ülkemizdeki kadınlar için ne anlama geldiğini biliyorum” demişti.

Ancak Andersson, yaklaşık 8 saat sonra “Meşruiyeti sorgulanan bir hükümete liderlik etmek istemiyorum” diyerek istifa etti.


Ancak Andersson, yaklaşık 8 saat sonra “Meşruiyeti sorgulanan bir hükümete liderlik etmek istemiyorum” diyerek istifa etti.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kuzey Kore’de Squid Game idamı