Basın Konseyi operasyonları kınadı

Basın Konseyi, İpek Medya Grubu'na yönelik operasyon hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Basın Konseyi "Medya gruplarına yapılan baskınları kabul etmemiz mümkün değil" dedi

01 Eylül 2015, Salı 13:13
A A
Basın Konseyi operasyonları kınadı

Basın Konseyi, İpek Medya Grubu’na yönelik operasyon hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şunlara değinildi:

"Medya gruplarına yapılan baskınları kabul etmemiz mümkün değil.Medyası susturulan bir ülkede, demokrasiden, insan haklarından, evrensel hukuk ilkelerinden söz edilemez. Türkiye’nin Dünya’da gazeteci tutuklayan, basın kurumlarına baskın yapan bir ülke olarak anılması, her geçen gün prestijimizi daha da düşürmektedir.

Basın; halkın gözü, kulağı ve dilidir. Anayasa’nın 28. ve 30. maddesi ile güvence altına alınan bu hakkın; halkın haber alma yollarının tehditle kapatılması, baskın, yıldırma ve gözdağı verme girişimleri sonucu yok edilmek istenmesine "dur" demenin zamanı çoktan geldi, geçti.

Medyanın teröre destek verdiği iddiasıyla suçlanmasını kabul edemeyiz. Bu tür iddialarla medyaya gözdağı veriliyor, hizaya sokulmak isteniyor. Zor geçeceği şimdiden belli olan seçim sürecinde, gazetecilerin birbirine kenetlenmesini ve örgütlü olunması gerektiğinin altını bir kez daha çiziyor, tek bir gazeteye el konulmasını, tek bir gazetecinin dahi hapse tıkılmasına tahammülümüz olmadığını açıklıyoruz."

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...