Basit ama etkili balkon dekorasyon önerileri

Vaktimizi evlerimizde geçirdiğimiz bu süreçte balkonlarımız hiç olmadığı kadar önemli bir hal aldı. Bu dönemde bazen konser alanı olan balkonlarımız, bazen ise en keyifli sohbetlerin yeri oluyor. Karantina günlerinde daha çok vakit geçirilen balkonları hazır bahar da gelmişken nasıl daha iyi kullanabiliriz? Mimar Esra Kestirengöz, basit ama etkili dekorasyon önerilerinde bulundu.

22 Nisan 2020, Çarşamba 09:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Keyif bölümü oluşturun

Keyif bölümü oluşturun

Balkonlarda kendinize bir keyif bölümü oluşturun. Küçük bir sedir ya da sandalye ve sehpa işinizi görecektir. Balkon mobilyanız yoksa paletlerden ya da küçük meyve kasalarından sedir yapabilirsiniz. Bu size karantina günlerinde vakit geçirme şansı da verebilir. Eğer mümkünse ahşap ürünler kullanarak doğallık katabilirsiniz. Ayrıca renkli yastıklar ile bu alanı daha enerji dolu yapılabilirsiniz.

Rahatlatıcı bir ortam olsun

Rahatlatıcı bir ortam olsun

İsterseniz balkonunuzun dizaynı için çeşitli ışıklandırmalar kullanabilirsiniz. Kokulu mumlarla da rahatlatıcı bir ortam oluşturabilirsiniz. Alanda düzen oluşturmak için raflı, çekmeceli eşyalar da kullanabiliriz.

Çiçekleri göz ardı etmeyin

Çiçekleri göz ardı etmeyin

Balkonlarda renkli çiçekler ve yeşil bitkilerle ortama doğallık katabilirsiniz. Çiçek dikmeyi bir nevi hobi olarak da düşünebilirsiniz. Özellikle küçük ve dar bir balkona sahipseniz küçük saksılar tercih edin. Mis kokulu sümbüller, rengarenk laleler ve zarif nergisler tam da bu zamanların çiçekleri. Ayrıca petunya, kadife ve begonya gibi yazlık çiçek fideleri de nisan ayında ekiliyor.

Fazlalıkları tutmayın

Fazlalıkları tutmayın

Yıl boyunca kullandığımız ya da kullanmadığımız çoğu eşyayı balkonlarımızda tutuyoruz. Balkonun büyüklüğü küçüklüğü önemli değil. Öncelikle alan temizliği ile yaparak fazlalıkları çıkarın. Kare ve küçük balkonlarda daha az eşyaya yer verin. Hareket alanınızı kısıtlamayın.

Dekoratif bir saksıya ne dersiniz?

Dekoratif bir saksıya ne dersiniz?

Malzemeler:

  • Makas
  • Kalın halat
  • Silikon tabancası
  • İplik

Yapılışı:

Halatın bir ucuna tutkal sürüp bir daire şeklinde sarmaya başlayın.

Taban olmasını istediğiniz boyuta gelene kadar ipi sarmaya devam edin.

Taban oluşturulduktan sonra, ipi dik olarak sarmaya başlayın.

İstenilen boyuta kadar sarın, sonra ipi kesin ve bitirme ucunu sepete yapıştırın.

İsterseniz püskül yaparak saksınızı daha da dekoratif hale getirebilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kabartma tozunun bilinmeyen 7 faydası