Başkanlık sistemiyle ilgili AK Parti'den en net tarih

AK Partili Hayati Yazıcı: Başkanlık teklifi Ocak'ta Melcis'te görüşülebilir, Nisan'da da referandum olabilir

19 Ekim 2016, Çarşamba 11:22 Son Güncelleme:
A A
Başkanlık sistemiyle ilgili AK Parti'den en net tarih
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin başlattığı Başkanlık sistemi tartışması devam ederken AK Parti cephesinden dikkat çeken bir açıklama geldi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Başkanlık sistmeiyle ilgili en net tarihi verdi. Hayati Yazıcı "Başkanlık teklifi ocakta Meclis'te görüşülebilir, nisanda referanduma gidebilir" dedi. 

NTV canlı yayınında soruları yanıtlayan Hayati Yazıcı, başkanlık teklifi ile ilgili 2007 yılında çalışma yaptıklarını hatırlatttı.  Yazıcı, “Meclis’te kurulan komisyonlarda hazırlandı. 3-5 gün içinde de toplayacağız” diye konuştu. 

Yazıcı, hangi modelin örnek alınacağı konusunda ise "Biz bir araba inşaa edeceğiz. Dizel mi olsun benzinli mi? Başkanlık sistemi yapacağız; Amerikan modeli mi, Fransız modeli mi? Biz onu başka bir yakıtla da sağlarız. Yani çok da önemli değil. Elbette ki dünyadaki uygulamalardan da esinleneceğiz ama kendi ülkemizin koşullarını, geçmişteki birikimlerimi dikkate almak suretiyle başkanlık modelimizi formüle edip, meclise sunacağız" ifadelerini kullandı. 

"12-15 MADDE İLE BAŞKANLIK SİSTEMİ HAYATA GEÇİRİLEBİLİR"
Hayati Yazıcı, 12-15 maddeyi içeren bir teklifle başkanlık sisteminin hayata geçirilebileceğini söyledi.   Yazıcı, "12-15 maddelik bir düzenlemeyle başkanlık sistemi dediğimiz bir düzenlemeyi hazırlayabiliriz. Hazırlanmış şu şu maddeler diye formüle edilmiş bir çalışma yok. Ama bunlar daha önce dediğim metinlerde var, bunları bir araya toplarız” şeklinde konuştu.  Söz konusu teklifin Ocak’ta TBMM’de görüşebileceğini dile getiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı, “Nisan ayında referanduma gidilebilir” dedi.

  Yazıcı, bazı bakanların Bylock kullandığına yönelik iddialarla ilgili ise, "İddialarını ispatlayacak. İddia isnat demektir. Bunun kanıtı ortaya çıkarsa, kimse onun öznesi o kendisini savunur. Biz de gereken değerlendirmemizi yaparız" dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hafter, Kaddafi'ye de ihanet etmişti