Yaylacıların sevgilisi: Kızıl tilki

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Didingola Yaylası’nda görülen ve "Cino" adı verilen kızıl tilki, yaylacılar arasında dolaşıyor, bırakılan yiyecekleri yiyor

06 Ekim 2018, Cumartesi 18:36
A A

Çamlıhemşin ilçesine 35 kilometre uzaklıkta, deniz seviyesinden 2 bin 392 metre yükseklikte Topluca köylülerinin kullandığı ’Didingola Yaylası’nda görülen kızıl tilki, bir süre yaylayı gözetledi. 

Çevredekilerin uzaktan seyrettiği tilki, zamanla yaylaya yaklaşmaya başladı. Son aylarda yaylanın içine inen tilkiye, ’Cino’ adı verildi. 

Yaylanın içerisinde adı ile seslenilen tilki, insanların yakınına kadar geliyor, bırakılan yiyecekleri yiyor. Tilki, beslendikten sonra yeniden uzağına gittiği yaylayı gözetliyor.

Topluca Köyü Kalkındırma Derneği Başkanı Ahmet Çamkerten, tilkinin görüntülerini soysal medya hesabında şu ifadelerle paylaştı:

"Cino, Didingola yaylasındaki sevimli dostumuz oldu. Allah’ın yeryüzünde yarattığı en güzel hayvanlardan biri olan bu zeki hayvan bizimle çok güzel ilişki kurdu. Bize yaklaştı. Bizi sevdi, biz de onu çok sevdik. Fakat kendisinden ayrılmak zorunda kaldık. "

"Umarım zorlu kış şartlarını sağlıklı bir şekilde atlatır ve baharda tekrar buluşuruz. Kendine iyi bak Cino"

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.