Başsavcılıktan 'yasak' açıklaması: Bizim böyle bir kararımız yok

Twitter'ın kapatılması kararıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu'ndan önemli bir açıklama geldi

21 Mart 2014, Cuma 11:44
A A
Başsavcılıktan 'yasak' açıklaması: Bizim böyle bir kararımız yok

Radikal’e konuşan Başsavcı Hadi Salihoğlu “Bizim verdiğimiz bir karar yok. İdari bir karar bu. Biz bir karar vermedik” dedi.

Fatih Yağmur'un haberine göre; savcılığınızın böyle bir karar verdiği yazılı bilgisinin TİB sitesinde yer aldığını ifade ettiğimizde ise Salihoğlu “Bizim verdiğimiz bir karar yok. İdari bir karardır. Biz İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı olarak böyle bir karar vermedik” şeklinde yanıt verdi.

TİB sitesinde yer alan bilgiye göre ise Twitter’ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 20 Mart 2014 tarihinde TMK 10. Madde ile yetkili savcılıkça tedbir amaçlı erişime kapatıldığı bilgisi yer alıyordu. Tedbir kararının olduğu bilgisi yer almasına rağmen herhangi bir karar numarasının da paylaşılmaması dikkat çekti. Ancak TMK mahkemeleri kapatıldığı için herhangi bir yetki ve görevi de bulunmuyor. Başbakan Erdoğan da dün mahkeme kararının alındığını ifade etmişti.

YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI

Bu haberin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yazılı bir açıklama geldi. İşte o açıklama:

“Bugün (21 Mart 2014) yazılı ve görsel basında yer alan, sosyal medya organı Twitter'ın erişiminin ülke içinde engellenmesine ilişkin olarak yer alan haberlerde, programa erişimin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kararı doğrultusunda yasaklandığı ifade olunmaktadır. Aynı şekilde, Twitter'ın ana internet sayfasında da 'İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın (TMK 10. Maddesiyle görevli) 20.03.2014 sayılı kararı' şeklinde bir ibarenin yer aldığı görülmektedir. Anılan engellemeyle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından talep olunmuş ve/veya alınmış herhangi bir karar mevcut değildir." 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...