Batı Karadeniz'in en güzel 9 plajı

Ülkemizde deniz, kum, güneş üçlüsü denince akla ilk gelen yerler Ege ve Akdeniz kıyıları olsa da, hırçın güzelliğiyle tanınan Karadeniz sahillerinde de görenleri kendine hayran bırakan harika plajlar bulunuyor. Doğu Karadeniz daha çok yaylaları ve ormanları ile bilinirken, Batı Karadeniz ise her biri çok köklü bir tarihe sahip olan koyları ve plajları ile biliniyor. #öncetürkiyeyikeşfet sloganıyla sizleri Batı Karadeniz kıyılarını keşfe çağıran Neredekal.com editörleri, Batı Karadeniz’de bulunan en güzel 9 plajı listeledi.

12 Ağustos 2020, Çarşamba 09:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1 – Amastris Plajı / Bartın

1 – Amastris Plajı / Bartın

Tarihi M.Ö 4. yüzyıllara dayanan Amastris, Bartın’ın Amasra ilçesinde yer alıyor. Köklü bir tarihe sahip sahil, zamanının en önemli ticaret limanı olarak kullanılmaktaymış. Şimdi ise Karadeniz sahillerinde denize girmek isteyen tatilcilerin uğrak noktası olmakta. Ilık ve berrak bir suya sahip olan denizi ile birlikte muhteşem bir yarımada manzarası sunan plaj, gerçekten görülmeye değer yerlerden. 


2 – Güzelcehisar Lav Sütunları / Bartın

2 – Güzelcehisar Lav Sütunları / Bartın

Güzelcehisar sahillerinde 80 milyonluk bir tarihe sahip olan Lav Sütunları, dünyanın ender gelişmiş doğal oluşumlarından birisi. Bartın merkeze 17 km uzaklıkta yer alan plaj, Bartın’ın gizli kalmış cennet köşesi adeta. Tatilde sakinlik arayanlar için bir kaçış noktası olmasının yanı sıra yeni yerler keşfedebileceğiniz ve kalabalıktan uzak olabileceğiniz bir sahil şeridi. 


3 – Kytoros Sahili / Kastamonu

3 – Kytoros Sahili / Kastamonu

Kytoros Sahili, Kastamonu’nun Cide ilçesinde yer alıyor. Doğa içinde yemyeşil orman manzaraları eşliğinde yüzmek eşsiz bir deneyim sağlıyor insana. Huzuru ve doğayı her daim tatilinize katmakta keyif alıyorsanız eğer Kytoros uğramadan geçmemeniz gereken bir nokta. 


4 – Antik Plaj / Sinop

4 – Antik Plaj / Sinop

Türkiye’nin en mutlu şehri seçilen Sinop’ta denize girilebilecek pek çok nokta mevcut aslında. Bunlardan Antik Plaj, Karadeniz’in en güzel plajları arasında sayılıyor. Ayrıca Sinop’ta gezilecek yerler listenize almanız gereken Tarihi Sinop Kapalı Cezaevi (artık bir müze olarak ziyarete açık) ve Sinop Kalesi’ne de çok yakın bir mesafede konumlanmış olması tatilinize kültürel bir yaklaşım sunuyor. 


5 – Filyos / Zonguldak

5 – Filyos / Zonguldak

Küçük kaçamaklar için birebir olan bir diğer nokta ise Filyos. Hem büyük şehirlere yakınlığı hem de harika denizi ile içinizi ısıtacak yerli halkın misafirperverliği burayı cennete çeviriyor. Aynı zamanda Teion – Billaos Antik Kenti’ni de gezinize ekleyerek huzur dolu tarihi bir yolculuğa çıkmanız mümkün. 


6 – Büyük Liman Plajı / Amasra

6 – Büyük Liman Plajı / Amasra

Amasra’nın merkezinde bulunan Büyük Liman Plajı, şehre yakınlığı ve konaklama alternatiflerinin olması nedeniyle çokça tercih edilen bir yer. Girişlerin ücretsiz olduğu plajda şezlong ve şemsiye kiralama gibi seçenekler mevcut. Ayrıca merkezi bir konumda olması marketlere de kolay bir ulaşım sağlıyor. 


7 – Panayır İskelesi Plajı / Kırklareli

7 – Panayır İskelesi Plajı / Kırklareli

İğneada longozunun en doğusunda yer alan Panayır İskelesi Koyu, insan eli değmemiş bakir bir koy. Kum plajlara sahip olan alana ulaşım bir miktar zahmetli olduğundan dolayı kalabalıktan uzak bir tatil deneyimi yaşamak için birebir. Gezerken otlanmaya çıkan keçi sürülerini görebileceğiniz doğal mı doğal bir ortamı da var. 


8 – Sardala Koyu / Şile

8 – Sardala Koyu / Şile

Aslında İstanbul sınırları içerisinde yer alan bir Karadeniz sahili olan Sardala Koyu da Karadeniz’de denize girilebilecek yerlerin içerisinde yer alıyor. Sardala, Kandıra’ya yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunuyor. Doğal bir zenginliğe sahip olan koyda; adacıklar, kayalıklar, mağaralar ve küçük kanyonlar bir arada buluyor. Şehrin kalabalığından sıkılanlar için eşsiz bir kaçış noktası Sardala Koyu’na mutlaka uğramalısınız. 


9 – İnkumu Plajı / Bartın

9 – İnkumu Plajı / Bartın

Yaklaşık 2,5 km bir sahil şeridinde bulunan İnkumu, Amasra’ya da 30 km mesafede orman içinde bir konumda yer alıyor. Sıkça tercih edilen bir plaj olması nedeniyle yakınlarında konaklama yeri, kafe ve market gibi tesisleri bulmak oldukça kolay. Denize girmeseniz bile sahilde yer alan kafelerde oturup büyüleyici Karadeniz manzarasına karşı içeceğinizi yudumlamak paha biçilemez.

Kaynak: https://www.neredekal.com/

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İsviçre'de sevgilisi olana vize verilecek