Bayram öfkesi

Başbakan Tayyip Erdoğan, bayram namazı sonrası üniversiteye girişte eşit katsayı uygulamasını iptal eden Danıştay'a, “Liderimiz Bahçeli'ye küfretti” diyen MHP'ye ve 1 günlük grev yapan memurlara öfke saçtı

28 Kasım 2009, Cumartesi 05:00
A A

‘KABUL EDİLEMEZ’

Kurban Bayramı’na İstanbul’da giren Başbakan Tayyip Erdoğan, bayram namazını Eyüp Sultan Cami’nde kıldı. Namaz sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan’ın ses tonundaki öfke dikkat çekti. Erdoğan, “Danıştay, YÖK’ün üniversiteye girişte eşit katsayı uygulamasını iptal etti” diyen gazetecilere “Bu karar tamamıyla ideolojik bir karardır. Dolayısıyla böyle bir ideolojik kararı anlamakta zorlanıyoruz. Kabul edilir hiçbir yanı yok” dedi.

‘GEREKENİ YAPACAĞIZ’

Danıştay’ın daha önce “Katsayıda tek yetkili YÖK’tür” dediğini hatırlatan Erdoğan şöyle devam etti: Danıştay’ın, aynı yıl birbirinden farklı iki karar alması hiçbir şeyle izah edilemez. Bunun kabul edilebilir hiçbir yanı yok. Yargı organıdır, kararını almıştır ama inanıyorum ki muhatabı olan YÖK de itirazını yapacaktır. Mağdurların haklarını arama noktasında olan bir siyasi iktidar olarak, yargı karşısında yapılması gerekenleri değerlendireceğiz.

‘SEVİYELERİNE İNMEM’

MHP yönetimi Meclis’teki Demokratik Açılım görüşmelerinde liderleri Devlet Bahçeli konuşurken, Erdoğan’ın küfür ettiğini öne sürmüş, kanıt olarak da Erdoğan’ın görüntülerini göstermişti. MHP’liler, “Dudak okuma uzmanları Erdoğan’ın küfür ettiğini ispatladı” demişti. Başbakan Erdoğan, bu iddiaya da “Bunlar aynaya bakarak konuşuyorlar. Tayyip Erdoğan’ın lügatında küfür olmaz. Biz o seviyeye asla düşmeyiz niyet okumaya devam etsinler” yanıtını verdi.

‘YAPTIRIM OLACAK’

Başbakan Erdoğan, “Geçinemiyoruz” diyerek 1 günlük iş bırakan memurlara da şöyle seslendi: Yaptırım olacaktır. Yasal olmayan bir şeye karşı o kurumun yöneticileri gerekli olan neyse yapacaktır. Eğer yasaların çiğnendiği bir ülkede yasaların çiğnenmesine müsaade edilirse ülke yol geçen hanına döner. KESK Başkanı Sami Evren’in, şunun bunun başbakanın sözlerine başeğmesini beklemiyoruz, hukukun önünde başeğmesini bekliyoruz. Hukuka uymayan hesabını verir.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.