BDP, tacizle suçlanan başkan yardımcısını ihraç ediyor

BDP Genel Merkezi, Siirt'te otomobilinde 2 kız çocuğu ile yakalanan ve çıkarıldığı mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Belediye Başkan Yardımcısı Abdullatif Çekin'i 'partiden kesin ihraç edilmesi' istemiyle Disiplin Kurulu'na sevk etti

14 Temmuz 2013, Pazar 13:14
A A
BDP, tacizle suçlanan başkan yardımcısını ihraç ediyor

Açıklamada, "Serbest bırakılan zanlı, derhal tutuklanmalıdır. Yargı bu vahim durumu kız çocukları lehine ele almalı, onların haklarını koruyacak şekilde hareket etmelidir" denildi. BDP Genel Başkan Yardımcısı Demir Çelik de "Olayı kabul edilemez buluyoruz, kınıyoruz, mağdurların yanındayız" dedi.

Siirt Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince, aracında 17 yaşındaki M.A. ve kız kardeşi 13 yaşındaki S.A. ile birlikte yakalanan ve çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Siirt Belediye Başkan Yardımcısı BDP’li Abdullatif Çekin, partisi tarafından 'kesin ihraç' istemiyle Disiplin Kurulu’na sevk edildi.

'TUTUKLANMALIDIR’

BDP Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Abdullatift Çekin’in, yaşları 13 ve 17 olan iki kız çocuğuna yönelik cinsel istismarı yönünde iddiaların söz konusu olduğu belirtilerek, şöyle denildi "Zanlı kesin ihraç istemiyle Disiplin Kurulu’na sevk edilmiştir. Disiplin Kurulumuz, en hızlı şekilde, en etkin kararı verecektir. Bununla birlikte şahsın Belediye Meclis üyeliğinden istifa etmesini bekliyoruz. Ayrıca bu vahim durum nedeniyle söz konusu kişinin partimizle hiçbir ilişkisinin kalmadığını kamuoyuna duyuruyoruz. Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan zanlı, derhal tutuklanmalıdır. Yargı bu vahim durumu kız çocukları lehine ele almalı, onların haklarını koruyacak şekilde hareket etmelidir. Partimiz mağdur çocukların yanındadır. Her türlü sosyal, psikolojik ve hukuki desteği verecektir."

'KABUL EDİLEMEZ’

BDP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Demir Çelik de her şeyden önce toplumun hakikatlerine taraflarından hassasiyetle yaklaşılması gerektiğini belirterek, "Bunlardan önemli olan ahlaki ve vicdani sorumluluktur. Bu çerçevede yaşını başını almış bir Belediye Başkan Yardımcısı’nın oturacağı kişiler önemlidir. Rastgele herkes ile oturup kalkmaması gerektiği ortada iken olay internet sitelerinde intikal ettiği haliyle de birlikte olduğu şahıslarla birlikte olaydan sonra kaçıyor olması şüphe uyandıran bir durumdur"dedi. BDP Genel Başkan Yardımcısı Çelik, "Biz olayı hiçbir şekilde kabul etmiyoruz, şiddetle kınadığımızı ifade ediyoruz, kabul edilmez buluyoruz. Hiç beklemeden Belediye Başkan Yardımcısını ihraç istemiyle Disiplin Kurulu’na sevk ettik. Mağdur olanın yanında olacağımızı, bu haksız ve hukuksuz olan sürecin de adil bir sürece evrilmesi için çabaya taraf olacağımızı belirtiyoruz" dedi.
BDP’li Çelik, taraflara geçmiş olsun dileklerini de ileterek, "Soruşturma, işin cezai boyutuyla Cumhuriyet savcılığında devam eden bir süreçtir. Ama biz bunun sonucunu beklemeden Disiplin Kurulu üzerinden ihraç amacıyla sevk ediyoruz" diye konuştu.

OLAY NASIL OLMUŞTU?

Siirt Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, dün 10 çocuk babası 62 yaşındaki Abdullatif Çekin’in otomobilinde kızlarla birlikte olduğu ihbarı alınca harekete geçti. İpekyolu Caddesi üzerinde Abdullatif Çekin, iddiaya göre park halindeki otomobilinde 17 yaşındaki M.A. ve kardeşi 13 yaşındaki S.A. ile birlikte görüldü. Polisleri görünce otomobili çalıştırıp bölgeden uzaklaşmak istediği ileri sürülen Abdullatif Çekin ile yanındaki M.A. ve S.A., kısa süren takibin ardından yakalandı. Gözaltına alındıktan sonra adliyeye sevk edilen çıkarılan Belediye Başkan Yardımcısı Abdullatif Çekin, çıkarıldığı mahkemece ’yurt dışı yasağı’ konularak ve haftanın 3 günü karakolda imza atması karşılığında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.