BDP'den Erdoğan'a yanıt geldi

BDP Grup Başkan Vekili Hasip Kaplan, Başbakan Erdoğan'ın vergi ile ilgili çıkışına Twitter'den yanıt verdi

27 Temmuz 2011, Çarşamba 15:13
A A
BDP'den Erdoğan'a yanıt geldi

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkan Vekili Hasip Kaplan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, "Demokratik Özerklikte merkezi Hükümete vergi vermeyiz" diyen BDP’li Bengi Yıldız’ın sözleri üzerine, "Herkes vergisini ödemek zorundadır. Ödemezse bedelini ödemek zorundadır" açıklamasına Twitter’den yanıt verdi. Kaplan, "Çalıp, ülkeyi soyup soğana çeviren vergi ödemeyenlere biz bedelini ödetiriz. BDP/Blok/Çatı partisi ile değişimin, çözümün öncü gücü olacağız" dedi.

Erdoğan: Batıdaki vergi ödüyorsa, doğudaki de vergisini ödeyecek 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BDP’li Bengi Yıldız’ın, "Vergi vermeyiz" sözleri üzerine bugün, "Herkes vergisini ödemek zorundadır. Ödemezse bedelini ödemek zorundadır" dedi. BDP Grup Başkanvekili ve Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan Başbakan’a yanıt verdi. "Türkiye’de vergi verenler ve vermeyenler kim biliyor musunuz?" diye soran Kaplan, "Bütçenin yüzde 80 vergisi dolaylı vergiler, KDV+ÖTV gibi emekçi halktan alınıyor. İşçiler, memurlar kaynakta stopajdan yüzde 27 vergisi kesiliyor. Kurumlar vergisini AKP 35’ten 20’ye indirdi. 17 banka gelir rekortmeni oldu. 28 Holding Türkiyeyi sömürüyor, gelirin yüzde 80’ini kapıyor, vergisi de yüzde 20. Yani emekçiden direkt ve en direk alınan vergi yüzde 80" dedi.

Hasip Kaplan, BDP’ nin bu gelir dağılımı adaletsizliğine son vereceğini, kazanandan vergiyi alacağını belirterek, "Yok öyle Başbakanın yandaşlarına yağma hasanın böreği. Vergi reformunu yapacağız. Provakatif, yalanlanan röportajlara sığınarak bu düzenin süreceğini sananlar aldanıyor, asıl küçük akıllılar bunlar. Akaryakıt, doğalgaz yüzde 66, cep 57, Tekel ürünleri 80, Pırlantada sıfır vergi diyenleri, dayatanları şaşırtacağız. BDP ve Blok ezber bozacak. Krizin faturasını halka çıkarma alışkanlığı içinde olanlar bilsin ki bu eşit olmayan adaletsiz vergi düzeni böyle sürmeyecek değiştireceğiz" dedi.
"İnadına savaş" diyenlere karşı 74 milyonla barış diyeceklerini söyleyen Kaplan, "Savaşa harcanan vergiler, silah tüccarlarına giden paralar, halkın refahına sunulacak. Çalıp, ülkeyi soyup soğana çeviren vergi ödemeyenlere biz bedelini ödetiriz. BDP, Blok, Çatı partisi ile değişimin, çözümün öncü gücü olacağız" dedi.

Ferit ASLAN/DİYARBAKIR, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Şehitlerin fotoğrafları