BDP'li Ayna'dan 'seçimde hile' iddiası

BDP'li Ayna'dan 'seçimde hile' iddiası

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin yüzde 50 oy aldığına inanmadığını, 2011 seçimlerinde hile yapıldığını iddia ederek, "Halk AKP gibi bir ABD projesine bu kadar kapılmaz" dedi

18 Aralık 2011, Pazar 17:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) İzmir İl Örgütü'nün 1. Olağan Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, geçtiğimiz dönemde ortak bir blok oluşturarak seçime girdiklerini hatırlatarak, "Türkiye coğrafyasında eşit yaşam ancak birlikte mücadele ile çalıştık" diye konuştu.

Konuşmasında iktidar partisine eleştiriler yönelten Ayna, "AKP sanıldığı gibi iki kişiden birinin oyunu almadı. Buna asla inanmıyorum. Türkiye halklarının yaşadıklarını hem siyasal hem sosyal anlamda bu kadar gözardı ederek sandığa gideceğine asla inanmıyorum. Biz ciddi tarihsel birikimi olan bir halkız. Defalarca siyasal darbe yaşamış bir halk, o kadar büyük devrimci süreçleri yaşamış bir halk, AKP gibi bir ABD projesine, Ortadoğu projesine bu kadar kapılmaz" diye konuştu.

"TAMAMEN HİLEYLE YÜZDE 50 OY ALDILAR"

İlk iki seçimde alınan oylarda haklılık payı olacağını çünkü demokrasi söylemleri ve Anayasa değiştirme vaatlerinin etkili olduğunu ifade eden Ayna, "Bu söylemlerle AKP, kendini belli bir noktaya taşıdı ama 2011 öyle değildi. 2011 seçiminde AKP tamamen teşhir olmuştu. Tamamen hileyle yüzde 50 oy aldığı bir seçim oldu" diye konuştu.

CANGI: TERMİK SANTRALLER ENGELLENMELİ

EDP İzmir İl Başkanı Arif Ali Cangı ise kanun hükmünde kararnameleri ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yapılan operasyonları eleştirdiği konuşmasında "İzmir'de siyaset denen şey AKP ile CHP'nin kör dövüşüne dönüştürülmüş durumda. Başta Kürt sorunu olmak üzere Türkiye'nin sorunları böyle çözülemez. Özgürlükçü, eşit bir anayasa yapılamaz" dedi.

Cangı ayrıca Aliağa'da planlanan termik santraller ile ilgili olarak ise şöyle konuştu:

"Aliağa ve çevresindeki yaşam tehlikeye atılıyor. Kömür yakıtlı termik santralleri gündemde. Bölgeyi yaşanmaz hale getirecek bu faaliyete izin verilmemelidir."

Burcu TANER / İZMİR, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ümit Özdağ’dan İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'yla ilgili FETÖ iddiası