BDP'li vekillere Sinop'ta tepki

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Sinop'ta BDP heyetinin karşılaştığı provokasyonu twitter üzerinden anlattı. Önder, "İçeriye taş ve yanıcı madde atılıyor, Polis bir şey yapmıyor. Kendi önlemimizi alıyoruz" diyerek tepki gösterdi. BDP'liler saat 12.15'de girdikleri Öğretmenevi'nden saat 21.25'de polis panzerleriyle çıktı

18 Şubat 2013, Pazartesi 15:11
A A
BDP'li vekillere Sinop'ta tepki

Çorum'dan bu sabah karayoluyla Sinop’a gelen BDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel, Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, kent merkezinde tepkiyle karşılandı. Caddelere geceden Türk bayrakları asıldı. Öğretmen evinde toplantı yapıldığı sırada 2 bin kişi bina önünde protesto sloganları attı.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik "Ortaya konan provokasyonu kınıyorum. Her siyasi parti çok rahatlıkla 81 ilde faaliyet yapabilmelidir" dedi.

startFlvPlayer_Posta("divFlvPlayer9104","9104","201302","9104-1.jpg");

KARŞILAMAYA GELENLERİ ÇIKARIP GİTTİ

Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel, Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü’yü karşılamak için bir grup Derinboğanağzı Sokağındaki çay bahçesine gitti. Ancak işyeri sahibi grubun BDP’lileri karşılayacağını öğrenince, işyerini kapatıp karşılamaya gelenleri çıkardı. Ardından da işyerine Türk bayrağı asıp gitti.

Geceden Sakarya Caddesi’ndeki birçok işyerine Türk bayrağı asılırken, bugün öğretmen evine gelen BDP’li vekiller, gezileri hakkında bilgi vermek için basın toplantısı yapmaya başladı. Bu sırada öğretmenevi çevresinde Çevik Kuvvet ekipleri ve sivil polisler geniş çaplı önlem aldı.

TÜZEL: POLİSİN MÜDAHALESİ YETERSİZ KALDI

Milletvekili Levent Tüzel, yaşanan gerginlikle ilgili olarak, "Dışarıdaki grup neden tepki gösterdiğini bilmiyor. Bunların arkasında başkaları var. Bunu Sinop halkına mal etmiyoruz. Belki buraya gelip karşımızda bizi dinleseler hak verecekler. Biz kan dökülsün istemiyoruz. Kan dursun istiyoruz. Emniyet bu olaylara müsade etti. Polisin bu konuda müdahalesi yetersiz kaldı. Barış çabalarımız aynen devam edecek. Bunu ki dedi.
Sebahat Tuncel ise, taşlı saldırıları Hakkari ve Diyarbakır’da her gün yaşadıklarını belirterek korkmadıklarını dile getirdi. Korkmadıklarını ve amaçlarının barış olduğunu ifade eden Tuncel, "Kan dökülsün istemiyoruz, barış istiyoruz. Bunu anlatmak için buradayız" diye konuştu.

BİNAYA TAŞ VE YUMURTA YAĞMURU


2 katlı olan ve iki giriş kapısı bulunan öğretmenevi çevresini saran yaklaşık 2 bin kişilik grup, içeriye girmeye çalıştı. Bu sırada polis gruba müdahale etti. Arbede çıktı. Polis biber gazı sıkarak grubu dağıtmaya çalıştı. Arka kapıdan içeriye giren bir kişi saat 14.30 sıralarında çatıya çıkıp binanın arka kısmına dev bir Türk Bayrağı, Atatürk posteri asarak indi.

Binaya uzaktan taş, yumurta ve su şişeleri atan göstericileri, İl Jandarma Komutanlığı Aşayiş Şube Müdürü Binbaşı Eyüp Aktaş, ikna etmeye ve sakinleştirmeye çalıştı. İl Emniyet Müdürü Şeref Aytekin de olayların başlangıcından bu yana bölgede bulanarak vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı.

'SİNOP'U TERK EDİN'


Öğretmenevinin bulunduğu binanın bahçe demir korkuluklarına da 'Sinop'u terk edin, susturacak üç şey vardır, ezan sesi, saygı duruşu, İstiklal Marşı. Sinop Gençlik Platformu' yazılı pankart dikkat çekti. Ayrıca geçen yıl Ekim ayında Hakkari Çukurca'da şehit düşen Sinoplu piyade er Bülent Yalçın'ın fotoğrafı da öğretmenevi bahçe duvarına asıldı

VALİ AHMET CENGİZ BDP'LİLERLE GÖRÜŞTÜ

Sinop’ta bulunan BDP milletvekillerinin Öğretmenevi’ndeki bekleyişleri sürüyor. BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, twitterdan bir fotoğraf paylaştı. Dışarıdan göstericilerin içeri girmemesi için kapıya kendi imkanlarıyla sandalye ve masalardan barikat kuran BDPli vekillerin fotoğrafını paylaşan Önder, "İhale almıyor, iş ve ticaret bağlantıları kurmaya çalışmıyor, lüks otellerde gününü gün etmiyor, Karadeniz’de halkların kardeşliğini, barışı, adaleti ve onuru savunmak için, polisin desteklediği faşist çapulculara karşı bir binada barikat kuruyor" diye yazdı.

Sinop Valisi Ahmet Cengiz’de Öğretmen Evi’ne gelerek BDP heyeti ile görüştü. Bu görüşmeye basın mensupları alınmadı.

BUNLAR BABAMI ŞEHİT ETTİ

Öte yandan Öğretmenevi’ne girmek isteyen bir genç polis engeliyle karşılaştı. Kendisine müdahalede bulunan polise ağlayarak, "Bunlar benim babamı şehit ettiler. Polis abi. Sizin de çoluğunuz çoğunuz var" diyerek BDPlilere tepki gösterdi.BDP'LİLER SİNOP’TAN PANZERLERLE ÇIKTI

Sinop’da bulunan BDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel, Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü saat 12.15’de girdikleri Öğretmenevi’nden saat 21.25’de polis panzerleriyle çıktı. Vali Ahmet Cengiz’in görüşmesinin ardından polis panzerleri ve minibüsleri ile çıkarıldı. 2 panzer, 2 minibüs ve bir polis aracıyla kentten ayrılan BDP heyeti, Samsun’a doğru yola çıktı. Polis, kentin çıkışında da geniş güvenlik önlemi aldı.

BDP'LİLER SAMSUN’A YERLEŞTİ

Sinop’dan panzerler eskortluğunda çıkış yapan BDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel, Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü saat 23.50’de Samsun’a ulaştı. Atakum İlçesi’nde bulunan Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne ait Omtel Otel’e yerleşen BDP heyeti burada istirahata çekildi. Samsun’un çıkışında bulunan otel etrafında da polis geniş güvenlik önlemi aldı. BDP’lilerin otele girişlerinde kendilerini bir grup Sosyalist Parti üyesi alkışlarla karşıladı.

SİNOP/DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Otomobil eczaneye girdi