Bebeğin ağlaması faydalı mı, zararlı mı?

Bebeklerin ilk ağlaması doğum anında başlar. Yüz yıllardır insanlar bebeğin sağlıklı olup olmadığını anlamak için doğduklarında ağlamalarını sağlıyorlar. Ağlamak birçok farklı duygu tarafından tetiklenen yaygın bir insan davranışıdır. Peki, insanlar neden ağlıyor? Ağlamak faydalı mı? Bebeğin ağlaması faydalı mı, zararlı mı? İşte ağlamak ile ilgili ilginç gerçekler.

23 Ağustos 2020, Pazar 17:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İnsanlar neden ağlıyor?

İnsanlar neden ağlıyor?

Araştırmacılar, ağlamanın hem vücuda hem de zihne fayda sağlayabileceğini buldu. Bir bebeğin ilk ağlaması doğumda başlar. 

1. Vücuda detoks etkisi yapar

1. Vücuda detoks etkisi yapar

Üç farklı tür gözyaşı vardır: 

  • Refleks gözyaşları 
  • Sürekli gözyaşları
  • Duygusal gözyaşları

Refleks gözyaşları duman ve toz gibi ani oluşabilecek durumlara karşı gözünüzü korur. Sürekli göz yaşları ise gözlerinizin enfeksiyondan korunmasını sağlar. Duygusal gözyaşlarının ise birçok yararı olabilir. Sürekli gözyaşının yüzde 98'i sudan oluşur. Oysa duygusal gözyaşları toksinlerden oluşur. Araştırmacılar, ağlamanın toksin ve enfeksiyon gibi sağlığa zararlı olan şeyleri attığını söylüyor. 

2. Sakinleşmenize yardımcı olur

2. Sakinleşmenize yardımcı olur

Ağlamak, kendinizi sakinleştimek için en iyi mekanizmalardan biri olabilir. Araştırmacılar, ağlamanın sinir sistemini harekete geçirdiğini buldu. Ağlayarak rahatlamak istiyorsanız birkaç dakika gözyaşı dökmeniz gerekebilir. 

3. Ağrıyı azaltır

3. Ağrıyı azaltır

Ağlamak oksitosin, endojen opioidleri (hamilelikte) ve endorfin salgılanmasına neden olur. Kimyasallar, hem fiziksel hem de duygusal ağrının hafifletilmesine yardımcı olur. 

4. Ruh halinizi iyileştirir

4. Ruh halinizi iyileştirir

Ağrının hafifletilmesinde yardımcı olmakla birlikte özellikle ağlamak ruh durumunuzu da düzeltilmesinde faydalıdır. Ağladığınızda çok hızlı bir şekilde nefes almaya başlarsınız. Soğuk havada nefes almak beyninizin sıcaklığını düzenlemeye ve hatta düşürmenize yardımcı olabilir. 

5. Destek sağlar

5. Destek sağlar

Ağlamak etrafınızdakilerin desteğe ihtiyacınız olduğunu bilmelerini sağlarmak için iyi bir yoldur. Bebekliğinizden beri ağlamak bir bağlanma davranışıydı. İşler zorlaştığında sosyal destek almanıza yardımcı olur. 

6. Kederden kurtulmanıza yardımcı olur

6. Kederden kurtulmanıza yardımcı olur

Yas tutma bir süreçtir. Üzüntü, suçluluk ve öfke dönemlerini kapsar. Herkes yas tutma sürecinden farklı şekillerde geçer. Ağlamanızın aşırı olduğunu veya günlük yaşamınıza müdahale ettiğinin farkına varırsanız doktorunuza danışmanız iyi olacaktır. 

7. Duygusal dengeyi yeniler

7. Duygusal dengeyi yeniler

Ağlamak sadece üzücü bir şey yüzünden olmaz. Bazen mutluluk, korkma veya stres gibi durumlarda da ortaya çıkabilir. Yale Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, ağlamanın duygusal dengeyi yeniden sağladığını buldu. İnanılmaz derecede mutlu olduğunuzda ya da bir şeyden korktuğunuzda ve ağladığınızda vücudunuzun bu kadar güçlü bir duyguyu deneyimlemekten kurtulmanın bir yolu olarak bu tepkiyi verebilir. 

8. Bebeğinizin nefes almasına yardımcı olur

8. Bebeğinizin nefes almasına yardımcı olur

Bebeğin doğumdan sonra ilk olarak ağlaması önemli bir durumdur. Bebekler oksijenlerini rahim içindeki göbek kordonundan alırlar.

Bir bebek doğduktan sonra kendi başlarına nefes almaya başlamalıdır. İlk ağlama, bebeğin akciğerlerinin dış dünyadaki hayata uyum sağlamasına yardımcı olan şeydir.

Ağlama ayrıca bebeklerin akciğerler, burun ve ağızdaki fazla sıvıları temizlemelerine yardımcı olan bir davranıştır. 

9. Bebeklerin gece daha iyi uyumasına yardımcı olur

9. Bebeklerin gece daha iyi uyumasına yardımcı olur

Ağlamak ayrıca bebeklerin gece daha iyi uyumasına yardımcı olabilir.

Araştırmalar, ağlamanın hem uyku uzunluğunu artırdığını hem de gece boyunca uyanmalarını azalttığını buldu.

Ağlamanın bebeklerde stresi arttırdığı ve ebeveyn çocuk bağını olumsuz yönde etkilediği görülmedi. 

posta.com.tr

Sıradaki haber yükleniyor...
holder