Bebeğin ilk göz muayenesi ne zaman olmalı?

Ebeveynler çocuklarını kucağına aldıktan sonra sağlığı ile ilgili birçok merak ettiği konu olur. Görme de bunlardan birisidir. Bebeğin ilk göz muayenesi ne zaman yapılmalı merak ediyorsanız Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay konu hakkında bilgiler verdi.

16 Mayıs 2020, Cumartesi 22:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bebeğimiz doğdu.. Güzeller güzeli melek.. hiç bir hastalığı yakıştıramayız biz ona … Aşılarını yaptırırız çocuk doktoru kontrolünü olur, kalça çıkığı muayenesi olur, işitme testi olur, peki görme muayenesi…? Bebeğin ilk göz muayenesi ne zaman olmalı merak ediyorsanız "Bebeğin ilk göz muayenesi ne zaman olmalı?" haberimize göz atın.

Peki bebeğiniz görüyor mu? Gözleri ne kadar sağlıklı?

Bebekler görmediklerinde daha huzursuz ya da daha tepkisiz olabilirler. Dışarıdan bakıldığında her şey normal gözükebilir. Ancak mutlaka bir Göz Doktoru tarafından muayene edilmelidir. İlk muayenenin ilk 6 ay içinde yapılması oldukça önemlidir. Hiçbir hastalığı yakıştıramadığımız bebeklerimiz de yetişkinler de görülen pek çok hastalık olabilmektedir. Katarakt ve glokom hastalıkları bunlardan sadece bir kaçıdır… 


Erken tanı hayat kurtarır, erken göz hastalıkları tanısı ve tedavisi bize yeni renkli bir hayatın kapılarını açar..

Yeni doğan bebeğinizi hiç bir problem olmasa dahi ilk 6 ay içinde bir kez göz hastalıkları muayenesine götürmenizi ısrarla tavsiye etmekteyiz. Görmeyen göz öğrenemez ve tembel kalır. Erken dönemde tanısı koyduğumuz ve tedavi ettiğimiz pek çok bebeğimiz şimdi görebiliyor.. Bebekler görmediklerini anlatamaz, dışarıdan bakınca herhangi sorun gözükmeyebilir. 


Artık gelişmiş cihazlar sayesinde 1 aylık bebekte bile çok kolay şekilde astigmatizma varlığını, minimal kayma varlığını dahi tespit edebilmekteyiz. Üstelik ona dokunmadan, korkutmadan, damlasız bir şekilde, üstelik o muayene esnasında eğlenirken biz bunu yapıyoruz.

İlk 6 ayda ilk Göz muayenesini olan bebeğimize 9 yaşına kadar yılda bir göz muayenesi önermekteyiz. Yıllık kontrol yaptıramayan ailelerimize 2. muayenelerini 2,5 yaş civarında ve 3. muayenelerini ise okul öncesi 5 yaş civarlarında önermekteyiz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Anne sütü azlığı neden olur? Anne sütü azlığı belirtileri nelerdir?