Bebek, babasıyla aynı soyadını taşımayacak

Sadece İngiliz Kraliyet Ailesi değil, tüm dünyada milyonlarca kişi merakla yakında dünyaya gelecek olan bebeği bekliyor. Nisan sonu ya da mayıs başı doğacak bebek ile ilgili çarpıcı bir gerçek daha ortaya çıktı

19 Mart 2019, Salı 13:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Taht için altıncı sırada yer alan Prens Harry ile Meghan Markle'ın bebeği, cinsiyetine göre ya Kont ya da Lady unvanı taşıyabilecek. Tabii eğer Kraliçe 2. Elizabeth bu konudaki kuralı değiştirmezse! 

Ama nisan sonu ya da mayıs başında dünyaya gelecek olan bebekle ilgili tek çarpıcı ayrıntı bu değil. Bebek, anne ve babasıyla aynı soyadını da taşımayacak.


Bunun nedeni de Kraliyet Ailesi'nde uygulanan bir kural. Prens Harry ve ağabeyi Prens William, "Wales" soyadını taşıyor. Bunun nedeni ise babaları Prens Charles'ın taşıdığı Galler Prensi (Prince of Wales) unvanı.

Meghan Markle de Prens Harry ile evlenince resmi olarak "Wales" soyadını aldı. Ama yakında dünyaya gelecek bebekleri onlarla aynı soyadını taşımayacak.

Bunun nedeni ise Prens Harry'ye evlilikten sonra verilen Sussex Dükü unvanı. Yani aileye yeni katılacak olan bebek Sussex soyadıyla anılacak.

Kate Middleton ile Prens William'ın çocukları da Cambridge soyadını taşıyor. Çünkü George, Charlotte ve Louis'nin babalarına da evlilik sonrası Kraliçe tarafından Cambridge Dükü unvanı verildi.

Prens William ve Prens Harry, babalarından dolayı, okulda da sonra orduda geçirdikleri yıllarda da Wales soyadını taşıdı. Prens William, orduda Teğmen Wales, Prens Harry ise Yüzbaşı Wales olarak anılıyordu.

Prens Harry'nin bebeğinin kendisi gibi prens ya da prenses unvanı taşıyamayacak olmasının nedeni ise 1917 yılına dayanıyor. O dönemde kral olan 5. George, kraliyet ailesindeki unvanları sınırlandırdı. 

Prens Harry ile Meghan Markle'ın bebeği, taht için babasının ardından yedinci sırada yer alacak.


Taht sıralamasında Prens Charles'ın ardından Prens William ve onun çocukları Prens George, Prenses Charlotte ve Prens Louis geliyor. 

Prens Harry, babası, ağabeyi ve yeğenlerinin ardından altıncı sırada. Çocuğu da yedinci sırada yer alıyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünya Rabia'nın kahramanlığını konuşuyor