Bebek Yoda oyuncak sektöründe savaş başlattı

Bebek Yoda oyuncak sektöründe savaş başlattı

The Mandalorian adlı dizide 42 yıllık Star Wars hikayesinin efsane karakteri Master yoda’nın ilk kez bebekliği gösterilmişti. ‘Bebek Yoda’ ismi verilen karakter, bir anda dünyanın sevgilisi haline geldi. Ve milyar dolarlık oyuncak sektöründe savaşı kızıştırdı. Oyuncakları, tişörtleri vs. yapımcı şirket Walt Disney satışa çıkarmadan piyasaya çıktı. disney şimdi dev telif davaları için kolları sıvadı. İki aylık süreçte para makinesine dönüşen ‘Bebek yoda’, sektörün zirvesindeki Lego ile kıyasıya çarpışıyor.

29 Aralık 2019, Pazar 08:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dünyanın ilk kez Star Wars dizisinde iki ay önce tanıştığı Bebek Yoda karakteri oyuncak piyasasında taşları yerinden oynattı. Bebek Yoda oyuncakları daha satışa çıkmadan milyar dolarlık oyuncak sektörünün zirvesindeki Lego’nun tahtını sallamaya başladı. ‘Bebek Yoda’ ile kapışan LEGO daha önce Master Yoda dahil pek çok Star Wars karakterinin koleksiyonunu çıkarmıştı. Bebek Yoda figürlerinin fiyatları 12-35 dolar arasında. Birçok firma da korsan satış yapıyor. Disney bu firmalara dev tazminat davaları açmaya hazırlanıyor.

Star Wars (Yıldız Savaşları) evreniyle dünya ilk kez 42 yıl önce tanışmıştı. Gezegenler arası güç savaşını anlatan bu evrenin 12 filmi çekildi. 45 milyar dolarlık bir ekonomik değere kavuştu. İki ay önce Disney’in kendi dijital yayın kanalında Star Wars’un dizisi ‘The Mandalorian’ başladı. Dizinin ilk bölümünde uçan bir puset içinde görülen üç parmaklı bebek büyük gizem yarattı. Daha sonra bu bebeğin, serinin efsane karakteri saygıdeğer Jedi ustası Yoda’nın bebek versiyonu olduğu ortaya çıktı. Oysa karakterle ilgili dizinin tanıtımlarında hiçbir ipucu yoktu. Bebek Yoda, bir anda dünya çapında heyecan kaynağı oldu. Disney, ilgiyi artırmak için gizemi sürdürdü.Bu sırada oyuncak piyasası çoktan hareketlendi. Bebek Yoda’nın sayısız taklit oyuncağı ardı ardına satışa çıktı. Bebek Yoda’nın bu başarısı, geçen hafta vizyona giren serinin son filmi ‘Skywalker’ın Yükselişi’nin gişe hüsranını kapatmaya yetti. Disney henüz lisanslı oyuncaklarını paraya çevirmedi. Oysa bu karakter için yıllar öncesinden reklam stratejisi belirlenmişti bile. Çünkü Bebek Yoda, sadece dizinin başarısını değil, tüm hikayeyi sırtlayabilecek bir oyuncuydu.

Bu nedenle taktiksel olarak öne çıkarılmamış, izleyicilerin sempatisini uyandırması beklenmişti. İstenilen oldu. Bunun üzerine Disney, Bebek Yoda oyuncakları için sipariş almaya başladı. İlk günden sitesi ziyaretçi akınına uğradı. Tişörtleri, kupaları, telefon kapları satışta olmasına rağmen oyuncakları Mart 2020’de dağıtılacak. Böylece kolay ulaşılabilir olmayan oyuncakların manevi değeri de katlanıyor.


Bu sırada üretilen tüm taklitler için lisans sahibi Disney telif davaları açmaya hazırlanıyor. Disney’in taklitçi firmalardan bol sıfırlı kazançlar elde etmesi bekleniyor. Öte yandan son 3 yılda oyuncak pazarında yüzde 15’lere varan ciddi bir kayıp yaşayan Disney, tek bir oyuncakla bir anda pazarın parlayan yıldızı haline geldi. Zira, dünya oyuncak pazarının değeri 90.4 milyar dolar. Disney’in bu pazardaki yeri ise 3.6 milyar dolar. Pazarın en güçlü markası 5.5 milyar dolarlık satışla LEGO. Bebek Yoda’nın marka değeri, Disney’i LEGO ile kafa kafaya yarıştıracak güçte. Nitekim, taklitleri bile para basıyor.


Nesilleri birleştirdi

1977’den bu yana 17’si efsaneleşmiş 21 bin 647 karakteri barındıran Star Wars evreni, iyi ile kötünün savaşını anlatıyor. Ancak hikayenin başını bilmeyen milenyum nesli, popüler kültürün etkisiyle en çok gücün karanlık tarafını temsil eden ‘Darth Vader’ karakterini biliyordu. Bebek Yoda, bir anda büyük küçük her yaştan izleyicinin ilgisini uyandırdı. Bu sayede yeni nesli hikayeye bağlayacak ortak bir zemin yarattı.

Aslında kukla

Bebek Yoda, orijinal üçlemedeki Yoda’da olduğu gibi mekanik kuklalar sayesinde hayat buluyor. Ancak yapım sürecinde günümüz ‘CGI’ (bilgisayar aracılığıyla yeniden canlandırma) teknolojisinin kullanılması düşünülmüş. Ancak gerçeklikten uzaklaşmaması için vazgeçilmiş.

Filmde Master Yoda Filmde Master 900 yaşında ölmüştü. yaşında ölmüştü. Bebek Yoda, 50 yaşında.

POSTA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yılbaşı süslemeleri için 4,5 milyon lamba kullanıldı