Bebekler emmeyi neden reddeder?

Bazı bebekler anne göğsünü emmesine rağmen bir anda memeyi reddeder ve emmek istemez. Peki, bebekler memeyi neden reddeder? Bebeklerde meme reddinin nedenleri? Bebeklerde meme reddi ile ilgili merak edilenler haberimizde.

09 Eylül 2020, Çarşamba 12:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bazı bebekler anne memesini reddeder ve emmeyi istemezler. Peki, bebekler memeyi neden reddeder? Bebeklerde meme reddinin nedenleri? Bebeklerde meme reddi ile ilgili merak edilenler haberimizde.

Stres

Stres, sadece anneyi değil bebeği de etkiler. Annenin emzirirken huzursuz ve stresli olması bebeğin emmeyi reddetmesine neden olabilir. Bu nedenle annenin emzirmeden önce sakinleşmesi ve gerginliğini azaltması gerekir. Emzirme esnasında anne ve bebeğin rahat olması, huzurlu, sakin ve sessiz bir ortamda emzirmesi gerekir. Bu konuda anne adayı çevresinden destek almalıdır.


Emzirilen ortam

Emzirilen ortam

Özellikle 3-4 ay civarında bebeklerin algıları çok açık olduğu için emzirme esnasında anne ile bebeğin baş başa kalacağı bir ortam olmalıdır. Ortamda televizyon sesi ya da ilgisini çekecek bir şey olmamalı. Ayrıca ortamın sıcaklığı da çok önemlidir. Çok sıcak bir ortamda bebek beslenmeyi reddedebilir.

Annenin tükettiği gıdalar

Baharat,acı, çemen, soğan ve sarımsak gibi güçlü tatlara sahip olan bazı gıdalar anne sütünün tadını değiştirebilir ve bu değişiklik bebeğin emmeyi reddetmesine neden olabilir. Bu durumda bu gıdaların tüketiminin sınırlandırılması gerekir. Böyle bir durum söz konusu ise anne sütü sağılarak yeni süt salınımı sonrası sütün tadı eski haline döneceği için bebek tekrar emzirilebilir.

Burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı nedeniyle bebekler ağızdan nefes almak istediği için memeyi aç olduğu halde sık sık bırakabilir ya da reddedebilir. Eğer bebeğin burnu tıkalıysa emzirmeden önce aspiratör yardımı ile burnu temizlenmeli ya da doktor onayının alındığı bir burun damlası ile bebeğin rahat nefes alması sağlanmalıdır.


Pamukçuk

Pamukçuk

Yenidoğan bebeklerde sıklıkla görülen pamukçuk, ağız içinde çıkan bir mantar enfeksiyonudur. Peynire benzeyen beyaz lekeler şeklinde kendini gösteren pamukçuk, emme esnasında bebeğin canını acıttığı için bebek emmeyi bırakabilir. Böyle bir durumda doktora danışarak uygun görülen tedavi uygulanmalıdır.

Hatalı emzirme tekniği

Hatalı emzirme tekniği, bebeğin memeyi tutmasını zorlaştırır ve emmeye karşı direnç gösterebilir. Doğru emzirme teknikleri hakkında bilgi alınarak bebeğin rahatça memeyi kavrayabileceği pozisyonlar denenerek tekrar emmesi sağlanabilir.

Diş çıkarma dönemi

Bebekler özellikle diş çıkarma dönemlerinde (6.7. aylardan itibaren) diş etleri acıdığı için emme problemi yaşayabilirler. Diş kaşıyıcıları bu kaşıntıya iyi gelir. Eğer diş çıkarma döneminde çok fazla sıkıntı yaşanırsa mutlaka doktora danışarak ilaç, ağrı kesici şurup, fitil ya da diş jeli kullanılabilir.

Hamilelik hormonları

Eğer emzirme döneminde anne hamile kalırsa, hamilelik hormonlarından dolayı sütün tadı değişebilir ve bebek emmeyi istemeyebilir.Bu konuda yapılması gerekenlerle ilgili doktor tavsiyesine başvurulmalıdır.

Biberon kullanımı

Biberonla beslenmeye başlayan ya da ara sırada olsa biberon kullanan bebek süte zahmetsizce ulaştığı için tekrar memeden emmek istemeyebilir. Ayrıca ek besin dönemindeki bebeğin çok fazla ek gıda alması da memeyi reddetmesine neden olabilir. 

Alışılmış düzenin değişimi

Bebeklerin alıştıkları bir rutin vardır ve alıştığı şeyler değiştiğinde tepki verebilirler. Emzirme saatlerindeki değişiklikle bebeğin huzursuzlanmasına ve emmeye karşı tepki geliştirmesine neden olabilir.

Kulak enfeksiyonu

Kulak enfeksiyonu emme esnasında kulak ağrısını artabileceği için bebek emmeye karşı tepki gösterebilir. Eğer iştahsızlık ve memeyi reddetmenin yanında ateş gibi başka belirtiler var ise doktora başvurulmalıdır.

Emmeyi reddeden bebeğe ne yapılması gerekir?

Emmeyi reddeden bebeğe ne yapılması gerekir?

  • Bebeğiniz birden memeyi reddediyorsa öncelikle sakin olmaya çalışın.
  • Memeyi reddetme nedenini bulursanız bu sorunun kolaylıkla üstesinden gelebilirsiniz.
  • Bebeğiniz bir süre emmedi diye sütünüzün kesileceğini ve bir daha emziremeyeceğinizi düşünmeyin.
  • Bu durumun geçici olduğunu bilin ve bu konuyu stres yapmayın.
  • Süt salınımının devam etmesi için bebeğinizin emmediği dönemde memenizi aksatmadan sağın ve sütünüzü saklayın.
  • Bebeğinizi takip eden doktoru bu durumdan haberdar edin ve tavsiyelerine göre hareket edin.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Babaları bebek bakımına dahil etmenin yöntemleri