Bebekler kaç aylıkken emekler? Bebekler ne zaman emeklemeye başlar?

Ebeveynler bebeklerinin gelişim takibine oldukça fazla önem verirler. Bu nedenle bebeğinin erken ya da geç emeklemeye başlamaları bir sorun olup olmadığı konusunda akıllarını kurcalar. Peki, bebekler kaç aylıkken emeklemeye başlar? Veya bebekler ne zaman emekler? Bu soruların doğru cevabı için haberimize bir göz atın.

28 Nisan 2020, Salı 17:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Bebekler ne zaman emekler?

Bebekler ne zaman emekler?

Bebeklerin 6. aydan sonra emeklemeye başlaması beklenmektedir. Bebek emeklemeye başladığında, ebeveyn sakin ve güler yüzlü bir yaklaşım içerisinde olmalıdır. Yerde sürünen bebek, bir anda kolları ve dizleri üzerinde dolaşmaya başlayarak kendi kendine emeklemeyi öğrenmektedir. Bebek 1 yaşına geldiğinde emeklemeyi öğrenmiş olması gerektiğinden, böyle bir durum gözlenmiyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bebeklerde görülen emekleme gelişimi farklı olduğu gibi emekleme hareketleri de birbirinden farklıdır. Kimi bebek arkaya doğru emeklerken, kimi bebek de öne doğru emeklemektedir. Bebeğin emekleme gelişiminde bulunabilmesi için desteksiz bir şekilde elleri ve dizleri üzerinde durabilmesi gerekmektedir. Dizlerini öne ve arka tarafa doğru hareket ettirmeye çalışan bebek, kısa zaman içerisinde emeklemektedir.


Bebekler kaç aylıkken emeklemeye başlar?

Bebekler kaç aylıkken emeklemeye başlar?

Bebekler 6 ile 9 aylar arasında emeklemeye başlamaktadır. Ebeveynlerin bebeklerinin emeklediklerini görebilmesi için bebeklerine fırsat vermeleri gerekmektedir. Bebeğin fiziksel gelişiminde en önemli durum, emeklemedir. Kasların gelişmesine ve güçlenmesine bağlı olarak bebekler 6-9 aylar arasında emeklemeye çalışmaktadır. Bebekleri emeklemeye teşvik etmek için sevdiği bir oyuncak uzak bir noktaya konulmalıdır.

Bebek emeklerken müdahale etmemek, bebeğin cesaretini artırmakta ve yürümeye başlamasını kolaylaştırmaktadır. Yavaş yavaş hareketlenmeye başlayan bebek, emekleme ile gelişimini göstermektedir. Bazı bebekler yürüme gelişiminden sonra emekleme faaliyetini gösterdiğinden, ebeveynler bebekleri emeklemiyorsa telaş yapmamalıdır.


Bebeğin desteksiz olarak oturabilmesi, emekleyecek düzeye geldiğinin bir göstergesidir. Bebeklerin yürümesini kolaylaştırmak için yürüteç alınması, emeklemenin gecikmesine neden olmaktadır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder