Bebekler ne zaman konuşur?

Ebeveynler bebeklerini kucağına aldığı ilk günden itibaren bütün gelişimlerini yakından takip eder. Gelişim sürecinde merak edilen konulardan birisi de bebekler ne zaman konuşur? Peki, bebekler kaç aylıkken konuşmaya başlar? Bebekler kaçıncı ayda konuşur? Bebekler ne zaman konuşur? Detaylar haberimizde.

31 Temmuz 2020, Cuma 17:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bebekler yavaş yavaş büyüdükçe ebeveynler konuşmasını heyecanla bekler. Peki, bebekler kaç aylıkken konuşmaya başlar? Bebekler kaçıncı ayda konuşur? Bebekler ne zaman konuşur? Detaylar haberimizde.


Bebekler ne zaman konuşur?

Bebekler ne zaman konuşur?

0-12 ay arası “Agulama dönemi”nde; özellikle dudak seslerini içeren ba-ba/ma-ma vb. gibi seslerin yanına sessiz harfler getirerek hece tekrarları yaparlar. Dudak sesleri dışında, da-da/de-de gibi ek sözcükler de kullanırlar ve yetişkin tepkilerine göre bu heceleri sıklaştırırlar. Amerikalı ünlü dil bilimci Chomsky'e göre, bebeklerin bu dönemde dünya dillerindeki seslerin tümünü çıkarma yetenekleri vardır, yani konuşmaları evrenseldir.


12-18 ay arası “Tek sözcük kullanımı dönemi"nde; bebeklerin alıcı dili iyi, ifade edici dili biraz daha sınırlıdır. Bu dönemde bebeklerin çıkardığı kelimeler genel de isimdir, az da olsa fiil veya zarf kullanabilir. İlk sözcükler temel ihtiyaçlardan kaynaklı ortaya çıkar; mama, su, ver, at vb. gibi. Ve yetişkinler tarafından pekiştirildikçe, bebek kelimeyi daha sık süreçlemeye başlar.

Uzmanlara göre bebeklerin tam konuşması için 24 ay yani 2 yaş olması beklenir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Emzirmenin meme üzerindeki etkileri