Bebeklerde cilt soyulması normal midir? Bebekte cilt soyulması neden olur, nasıl geçer?

Doğumdan sonra yenidoğan bebeklerin bazılarında deri soyulması görebilirsiniz. Bu durum genellikle çok ciddi bir soruna işaret etmemekle beraber bebeklerde cilt soyulması bazı bebeklerde daha fazla görülebilir. İşte bebeklerde cilt soyulmasına yol açan etkenler ve bebekte deri soyulmasına karşı yapabilecekleriniz...

08 Kasım 2021, Pazartesi 13:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Doğumdan sonra bazı bebeklerin cildinin soyulduğu görülür. Bu aslında bir çeşit deri değiştirme de olabilir ama özellikle anne karnında normalden uzun süre kalmış bebeklerde, yani gebelik haftası 40 haftayı daha da aşmış bebeklerde son derecede belirgin olabilir.

Özellikle anne karnında uzun kalan bebeklerde görülüyor

Özellikle anne karnında uzun kalan bebeklerde görülüyor

Bebeklerde cilt soyulmasından önce bebeğin ellerinde ve ayaklarında buruşukluk görülebilir. Bebekte bu belirtilerin hemen arkasından gelen parşömen kağıdı gibi soyulma denilen cilt soyuntuları, özellikle anne karnında uzun süre kalan bebeklerde görülür.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Palabıyık, bunun dışında bazı durumlarda gebelik süresinin normal olduğu hallerde de bebeklerde deri soyulmasının karşımıza çıkabileceğini belirtiyor.

Bebekte deri soyulmasının çok büyük bir çoğunlukla herhangi bir hastalık bulgusu olmadığını ifade eden Dr. Palabıyık, sadece basit nemlendiriciler kullanılarak bu sorunun tedavi edilebileceğini belirtiyor ve ekliyor:

"Bebekte cilt soyulmasının çoğu zaman tedavi edilmesine gerek yoktur ama deri soyulmasının çok şiddetli olduğu durumlarda bebek cildine uygun nemlendirici yağlar veya nemlendirici losyonlar kullanılabilir ancak bu endişe edilecek bir durum değildir."

Bebekte cilt soyulmasında hangi durumda doktora gitmek gerekir?

Bebekte cilt soyulmasında hangi durumda doktora gitmek gerekir?

Yenidoğan bebeklerde cilt soyulması bazı durumlarda birkaç hafta sürebiliyor. Özellikle 1 ay geçtikten sonra bebeğin cildinde soyulmalar devam ediyorsa veya soyularak ilk tabakasını atmış olan bir cilt ikinci kez tekrar soyulmaya başlamışsa, bu durumda bebeği doktora götürmek gerekebiliyor.

Hangi soyulmalar cilt hastalığı belirtisi olabilir?

Hangi soyulmalar cilt hastalığı belirtisi olabilir?

  • Ciddi soyulmalar
  • Özellikle yanıktan sonra oluşan küçük su dolu kesecikler gibi, bebeğin cildinde soyulmalarla beraber sıvı dolu kesecikler oluşması
  • Soyulan derinin altından kızarık ve sulanan bir derinin ortaya çıkması

Bu tür cilt soyulmaları bebekte farklı cilt hastalılarının bulgusu olabilir. Böyle bir durum söz konusu ise bebeği bir çocuk doktorunun görüp değerlendirmesi gerekir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Anne sütü alan bebeklerde neden gaz olur? Emziren anne ve bebeğe gaz yapan yiyecekler!