Bebeklerin göz rengi ne zaman belli olur?

Ebeveynler bebeklerini kucağına aldığında genellikle mavi veya lacivert göze sahip olduğunu görürler. Birçok ebeveyn bu rengin kalıcı olduğunu düşünürken bir süre sonra göz renginin değiştiğini görür. Peki, bebeklerin kendi göz rengi ne zaman belli olur? Bebekler neden lacivert göz rengiyle doğar? Bebeklerin göz rengi ile ilgili merak edilenler haberimizde.

20 Ağustos 2020, Perşembe 12:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bebeğini kucağına alan ebeveynlerin en çok merak etti konulardan birisi de bebeğimin kendi göz rengi ne zaman belli olur? Birçok ebeveyin bu sorunun net cevabını arıyor. Peki, bebeklerin kendi göz rengi ne zaman belli olur? Bebekler neden lacivert göz rengiyle doğar? Bebeklerin göz rengi ile ilgili merak edilenler haberimizde.

Bebeklerde göz rengi nasıl oluşur?

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre bebeklerde göz rengi oluşumu hamileliğin 4.haftası ile birlikte oluşmaya başlamaktadır. Bu dönemde göz rengi gözün ön kısmında yer alan kıvrımlı tabakanın pigment miktarına göre değişken renklere sahip olabilir. Ön tabakada yer alan pigment miktarı fazla ise göz rengi kahverengi, pigment az ise göz rengi yeşil, pigment hiç yok ise göz rengi mavi olur. Yapılan araştırmalar koyu renkli kişilerde pigment sayısının fazla olmasından dolayı göz renklerinin de koyu olduğunu ortaya koymuştur. Bebeklerde göz rengi oluşumu da pigment sayısı ile orantılı bir biçimde gelişmektedir.


Hamilelikte göz rengi ne zaman oluşur?

Hamilelikte göz rengi ne zaman oluşur?

Bebeklerde göz rengi gebelik döneminin 4.haftası ile birlikte oluşmaya başlasa da göz renginin ne olduğu hakkında bilgi edinebilmek için doğum sonrasını beklemek gereklidir. Bebeklerde göz rengi ne zaman belli olur öğrenebilmek için doğum sonrası genel olarak 6 aylık bir süre geçmesi beklenir. Gebelik döneminde bebeğin göz rengi hakkında herhangi bir tahminde bulunmak zordur.

Yeni doğan bebeklerde göz rengi

Yeni doğan bir bebeğin göz rengi ilk zamanlar genellikle mavi, lacivert gibi renklere sahiptir. Bu renkler bebeğin göz rengi hakkında yanıltıcı bilgilere neden olabilir. Bebeklerde göz rengi ne zaman belli olur, doğum sonrasında anne adaylarının merak içinde beklediği bir konudur. Bebekler ilk 4 aylık süre içinde görmezler ve bu dönemde belirli bir göz renkleri yoktur. Çünkü yeni doğan bebeklerin gözlerinde renk hücresi bulunmaz. Bu nedenle göze gelen ışığı direk yansıtır. Bu durum da bebeklerin gözlerinin mavi olarak görülmesine yol açar.


Bebeklerin göz rengi ne zaman kalıcı olur?

Bebeklerin göz rengi ne zaman kalıcı olur?

Bebeklerin göz rengi zaman içinde kalıcı rengini alır. Bunun için en az 6 aylık süreç gereklidir. Bebeklerde göz rengi ne zaman belli olur sorusu için doğumdan sonraki 6 ile 12 aylık süreç işaret edilebilir. Bu dönemde bebeğin gelişim düzeyine bağlı olarak göz renkleri kalıcı halini alır.

Yeni doğan mavi ya da yeşil gözlü bebeklerin göz renkleri zamanla genellikle kahverengiye dönüşür. Yeni doğduğunda gözleri siyah olan bebeklerin gözlerinde sonrasında herhangi bir değişim görülmez ve siyah olarak kalır.

Anne babanın göz renklerine göre bebeklerin göz renginin nasıl olacağı konusunda bazı genellemeler yapılabilir. İşte anne babanın göz rengine göre bebeklerde göz rengi tahminleri..


Bebeklerin göz renklerine göre genetik yapısı

Bebeklerin göz renklerine göre genetik yapısı

Yeşil-Kahverengi

Anne ve babanın gözleri yeşil-kahverengi ise bebeğin göz rengi %50 kahverengi, %37,5 yeşil ve %12,5 mavi olabilir.

Mavi-Mavi

Hem annenin hem de babanın göz renklerinin mavi olması durumunda bebeklerin göz rengi %99 mavi, %1 yeşil olur. Bu durumda bebeğin gözlerinin kahverengi olma ihtimali yoktur.

Kahverengi-Mavi

Kahverengi ve mavi gözlere sahip ebeveynlerin bebeklerinin göz rengi %50 kahverengi, %50 oranında mavi olabilir, yeşil olma ihtimali yoktur.

Kahverengi-Kahverengi

Anne ve babanın gözlerinin kahverengi olması durumunda bebeklerde göz rengi % 75 kahverengi,%6,25 mavi ve % 18,75 oranında yeşil olabilir.

Mavi-Yeşil

Mavi ve yeşil göz renkli ebeveynlerde bebeklerin göz rengi % 50 ihtimalle mavi, %50 ihtimalle ise yeşil olur. Kahverengi olma ihtimali yoktur.

Yeşil-Yeşil

Yeşil renkli anne ve babanın bebeklerinin göz rengi ihtimalleri %75 oranında yeşil, %25 mavi olur. Kahverengi görülme olasılığı ise yalnızca %1 olur.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bebeklerde ilk saç kesimini ne zaman olmalı?