Bebeklerle gelen mucize! Plesenta, göz hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor

Bebeklerle gelen mucize! Plesenta, göz hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor

Yeni doğum yapmış annelerden alınan amniyotik membran yani plasenta tabakası; kornea ülseri, keratit, büllöz keratopati, konjonktival kitle, semblefaron yani göz zarında yapışma, gözde kimyasal yanık, geniş nüks pterjiyum tedavisinde, korneada incelme, kornea ve konjonktiva yırtılması durumlar gibi pek çok göz hastalığında kullanılıyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, kornea naklinden kurtaran plesentanın göz hastalıklarının tedavisinde kullanımı hakkında bilgi verdi.

02 Mart 2020, Pazartesi 12:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yeni doğum yapmış annelerden alınan plesenta, göz hastalarına umut oldu. Gözde ortaya çıkan bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan bebeğin kordon bağı yani plesenta kornea naklinden bile hastayı kurtaran bir materyal olarak değerlendiriliyor. 

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, plesenta ile yapılan göz hastalıkları tedavileri hakkında bilgi verdi. 

Yeni doğum yapmış annelerden alınıyor

Gözümüzde ortaya çıkan bazı hastalık durumlarında çaresiz kaldığımız, yeterli tedavi edemediğimiz, ameliyata kadar zamana ihtiyaç duyduğumuz anlar olduğunu dile getiren Op. Dr. Şeyda Atabay, "Buradaki sorun, göz hastalıklarında kullanılabilecek, göz dokularına benzeyen hassas narin ince dokunun insan vücudunda bulunmuyor olmasındandı. Eksik doku göze en çok benzeyen ağız içi mukozasından alınsa da çok tatmin etmiyordu. Burada imdadımıza yetişen yeni doğum yapmış anneler oldu. Seronegatif yani herhangi bir bulaşıcı hastalığı olmayan anneden sezaryen ile doğum sırasında alınan temiz, steril amniyotik membran çeşitli göz yüzeysel hastalıklarında son yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Amniotik membran; halk arasında bebeğin eşi olarak bilinen plasentanın ince zar tabakasıdır. ve göz zarına çok benzeyen, ayrıca çeşitli kök hücreler içeren çok değerli bir yapıdır" diye konuştu.

Korneada incelme, kornea ve konjonktiva yırtılmasında kullanılabiliyor

Op. Dr. Şeyda Atabay, çeşitli hastalıklar ve travmalar sonrası göz yüzeyinde oluşan patolojilerin cerrahi tedavi seçeneklerinden biri olan amniotik membran transplantasyonunun kendilerinin de can damarı olduğunu anlatarak, "Amniyotik membran transplantasyonunun kornea ve konjonktiva hastalıklarının tedavisindeki etkinliğini kanıtlanmıştır. Amnion membran ile korneanın beslenmesine yardımcı olmaktadır. Pek çok göz hastalığında başarı ile kullanılmaktadır. Bunlar iyileşmeyen kornea ülseri, keratit, büllöz keratopati, konjonktival kitle, semblefaron yani göz zarında yapışma, gözde kimyasal yanık, geniş nüks pterjiyum tedavisinde, korneada incelme, kornea ve konjonktiva yırtılması durumları gibi pekçok hastalıktır. Hatta kornea nakli gereken hastaların nakil zamanına kadar göz yapılarını koruyan ve bazen de kornea naklinden bile hastayı kurtaran bir materyaldir.

Amnion zarının özellikle yara iyileştirme etkisinden dolayı halk arasında tavuk kanadı, et yürümesi, yağ tabakası gibi pekçok isimle anılan pterjium cerrahisinde kullanılmaktadır." diye konuştu. 

Ölümle değil doğumla elde edilen doku nakli 

Op. Dr. Atabay, amnion membranının (plesenta) hazırlanmasının ve saklanmasının kolay olduğunu belirterek "amnion membranı yüksek maliyetler gerektirmeyen ucuz bir materyaldir. Temiz ve steril şartlarda alınıp ayrıştırırılıp çeşitli işlemlere antibakteriyel müdehalelere maruz kaldıktan sonra uygulamaya hazır olan Amniotik membran çok çeşitli oküler yüzey hastalıklarında başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. Aslında bir doku nakli olan bu işlem, ölümle değil doğumla elde edilmesinden dolayı çok özeldir." şeklinde konuştu


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bir karantina masalı