Bekaroğlu: Bana sağcı diyenin alnını karışlarım

Bekaroğlu: Bana sağcı diyenin alnını karışlarım

CHP'ye katılan Mehmet Bekaroğlu, 'Bana bu Türkiye'de hiç kimse sağcı diyemez. Bana sağcı diyenin alnını karışlarım. Ben sağcı falan değilim' dedi

05 Eylül 2014, Cuma 17:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bekaroğlu, CHP’nin 18. Olağanüstü Kurultayı’nın yapıldığı ATO Congresium’da üyeliğine ilişkin soruları yanıtladı.

"Öncelikli olarak bakacağım. Nasıl bir pozisyon, nasıl bir kürsü veriliyor. Ona uygun bir şekilde siyaset yapacağım. Şimdiye kadar ne yapıyorsam, yine aynı şeyleri yapacağım" diyen Bekaroğlu, "Ben kimliğimi, düşüncelerimi falan değiştirmedim" ifadesini kullandı.

Bekaroğlu, şöyle devam etti:

"CHP bana benzedi de onun için geldim demiyorum. Ben Sayın Kılıçdaroğlu ile oturdum, konuştum, düşüncelerimi anlattım. Kendisi ne yapmak istediğini söyledi. Bugün de zaten kongrede yapmış olduğu konuşmada bunu ifade ettiler. Bu doğrultuda, yeni bir dönem başlıyor CHP’de. Bu dönemde ben de siyaset yapacağım. Kendimi ifade edeceğim, parti çalışmalarına katılacağım. Bu partinin değişik konularla ilgili proje üretmesine katkı sağlayacağım."

CHP’nin "sağa kaydığı" yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine Bekaroğlu, "Benimle sembolleşmiyor. Bana bu Türkiye’de hiçki dedi.

Bekaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Evrensel olarak sağ demek; sermayeden, güçlüden, statükodan yana demek. Ben bunlara tavır koymuş, bunu için bedel ödemiş bir adamım. Ama Türkiye’de maalesef, yanlış bir algıdır, kötü bir algıdır ve Türkiye’nin başına gelen en kötü şeydir. Sağ; din, dindar, cennete giden insanlar falan olarak algılanır. Solsa dinsiz, gavur...Böyle algılanır. Bu yanlıştır. Bu komünizm ile mücadele dönemlerinden kalma, yeşil kuşak dönemlerinden kalma bir algıdır. Türkiye’nin başına gelmiş en büyük beladır. Bunu yıkmamız gerekir. Ben emekten, özgürlükten yana bir insanım. Ben dezavantajlı grupların yanında yer alan, devlet gücünün dezavantajlı grupların yanında kullanılması gerektiğine inanan bir insanım. Ben ötekinin hakkını, hukukunu savunan bir insanım. Bir insan kendi hakkını savunur. Eli yanarken elini çeker. Bu refleks bir şeydir. Ama ötekinin hakkını savunmak önemli bir şeydir. Ben zalimin kimliğine de bakmadım, karşısında durdum. Bunu yapmaya devam edeceğim. CHP’de de yapmaya devam edeceğim. Bana CHP bir kürsü açarsa Sayın Genel Başkan beni davet etti. Eğer CHP delegesi de böyle bir kürsü açarsa bunu yapmaya devam edeceğim."

Genel Başkan adayı Muharrem İnce’nin konuşmasında, partiye sonradan katılanlara yönelik bazı eleştirileri olduğunun sorulması üzerine Bekaroğlu, "İnce’nin benimle ilgili bir eleştirisi olduğunu sanmıyorum. Ben Sayın İnce’nin konuşmasında öyle bir şey anlamadım" yanıtını verdi.

PM’ye girip giremeyeceğine yönelik bir soru üzerine de Bekaroğlu, aday olacağını ama son kararı delegenin vereceğini belirterek, "Kesin gözüyle nasıl bakabilirim" dedi.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ömer Çelik: Cumhurbaşkanımız tüm toplulukların barışı için mücadele etmektedir