Bel soğukluğu öpüşmeyle bulaşır mı?

Cinsel hastalıkların genellikle cinsel temas yoluyla bulaştığını düşünüyoruz. Ancak Avustralya'da yapılan araştırmalar bu algıyı yıkacak gibi görünüyor. İşte yapılan araştırma sonuçlarına göre öpüşmenin cinsel hastalıklar üzerindeki etkisi.

09 Ekim 2019, Çarşamba 10:50 Son Güncelleme:
A A

Dikkat çeken araştırma Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar dergisinde yayımlandı. Araştırmaya göre 'derin öpüşme' (Fransızların öpüşmesi veya dillerin birbirine değerek öpüşülmesi) sonrası bel soğukluğu rektumda, boğazlarda ve gözlerde gelişebilir ve tedavisi giderek zorlaşabilir.

İnsanlar özellikle bel soğukluğundan korunmak için kondom kullanıyorlardı. Ancak Avustralya Melbourne'daki araştırma ekibine göre bu önlemin tamamen yetersiz olabileceği düşünülüyor.

Bilim insanları bel soğukluğunun öpüşmeyle geçip geçmediğini tespit edebilmek için 1 yıl boyunca araştırma yaptılar. Araştırmada 3 binden fazla erkekten veri topladı. Katılımcılar araştırma boyunca öpüşme, cinsel ilişki gibi cinsel uygulamalarını açıklayan bir anket doldurdu. Anket sonuçlarında öpüştükten sonra ilişkiye girenlerin oranı, öpüşmeden seks yapanlara göre daha yüksekti. Yapılan bir dizi etkileyici test sonucu bel soğukluğunun 'derin öpüşme' ile yayılabileceği sonucuna varıldı.

Ancak uzmanlar çalışmanın sadece gözlemsel olduğunu ve bu nedenle sebep ve sonucu doğrulayamadığını da açıkça belirtiyorlar. Melbourne Cinsel Sağlık Merkezi'nden Doçent Eric Chow, antiseptik gargara kullanmanın, bel soğukluğu riskini azaltmaya yardımcı olacağını söylüyor. Belsoğukluğun öpüşmeyle bulaşabileceği, ancak öpüşmenin belsoğukluğu geçirme riski için ihmal edildiğini de öne sürüyor.

Kadınlarda bel soğukluğunun en önemli belirtilerinden birisinin idrar yaparken ağrı ve vajinada meydana gelen kanama olduğunu belirtiyorlar. Erkekler için ise belirtiler sünnet derisinin iltihaplanması ve penisin üstünden olağandışı akıntı içerebilir.

Sıradaki haber yükleniyor...