''Ben yaptım oldu'lara geçit vermeyeceğiz'

''Ben yaptım oldu'lara geçit vermeyeceğiz'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, merkezi hükümetin kamu alan ve mallarının satılması, AVM'lere ağırlık verilerek kamu alanlarının daraltılmasına karşı İzmirlilerin direnmesi gerektiğini söyledi

20 Aralık 2013, Cuma 00:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 Kocaoğlu, "Dayatmalara karşı dik duracağız. Rant değil yaşam kalitesi için, İzmir’deki demokrasi kültürün yok edilmemesi için mücadele edeceğiz. ’Ben yaptım oldu’lara geçit vermeyeceğiz" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2440. Bölge Rotaract Klubü’nün Ege Palas Oteli’nde düzenlenen toplantının konuğu oldu. Kocaoğlu, burada yaptığı konuşmada kamusal alanların kentler için önemine dikkat çekti. Kamu alanlarının insanların buluşması açısından çok önemli olduğunu belirten Kocaoğlu, "Bu alanlar sosyalleşme alanlarıdır. Buralarda birbirimizi tanıyoruz. Farklılıklarımızın, bilinmenin getirdiği soru işaretlerini kamusal alanlarda birbirimizi tanıyarak aşıyoruz. Merkezi hükümet kamu alanları ve mallarını satıyor. Planlıyor.  AVM ve konut alanlarıyla kamu alanın daraltılmasına yönelik yoğun çalışmaları var. Liman’a 100 bin metrekarelik AVM yapılması, Karayolları arazisi satışı, dağ ve tepelerin planlanması, Üçkuyular’a 2 km mesafede çevre yolu üzerinde AVM açılması, Örnekköy üzerinde rezerv yapı alanı ilan edilmesi bunların birkaç örneğidir" dedi.

İNSANLAR KENTTE YÜRÜMELİ; SELAMLAŞMALI

İzmir üzerinde baskının giderek arttığını belirten Kocaoğlu, "Yani şu yapılmak isteniyor. Arabanıza binip yemeğe gideceksiniz. AVM’nin otoparkına park edeceksiniz. Yukarıdaki restoranda yemeğinizi yiyeceksiniz. Evinize geri döneceksiniz. Aynı bir robot gibi. Yani Kordon’da, meydanlarda, Kemeraltı’nda yürümeyeceksiniz. Ankara’nın geldiği nokta gibi AVM’lere teslim olacaksınız. Kent bu değil. Kent önce yayalarındır. Yürümeleri, selamlamaları gerekir. Biz bu kentin mallarını kazanımlarını hep birlikte korumak zorundayız İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak ilçe belediyelerle birlikte hukuki mücadelesini veriyoruz. Ancak, mahkemede davayı kazanıp yaptıkları planı bozuyoruz. Bir gün sonra kanun çıkarıyorlar" dedi.

RANT DEĞİL YAŞAM KALİTESİ İÇİN MÜCADELE VERECEĞİZ

Kocaoağlu, halkın istemediği bir şeyi kimsenin yapamayacağını belirterek, "Yeter ki halk istemediğini demokratik yollardan yüksek sesle söylesin! Dayatmalara karşı dik duracağız rant değil yaşam kalitesi için mücadele vereceğiz. Nefes alınacak kent yaratmaya çalışacağız. İzmir’deki demokrasi kültürün yok edilmemesi için, korunması geliştirilmesi için mücadele edeceğiz. ‘Ben yaptım oldu’lara İzmir’de geçit vermeyeceğiz. Hep birlikte özel hayata saygılı İzmir’in geçmişine ve geleceğin sahip çıkmayı savunacağız" diye konuştu.

GEZİ DİRENİŞİ MİLATTIR


Kordon’da veya İzmir’in başka yerlerinde kızlı erkekli gençlerin masalarda oturup sohbet ettiğini görünce mutlu olduğunu belirten Kocaoğlu, "Biz her zaman gençlerden çok şey öğrendik. Biz de sizlerin sıralarından geçtik. O ruh halini yaşadık. Ancak bizim başaramadığımızı sizin kuşak başardı. Bu da Gezi direnişi. Gezi direnişini hepimize, tüm yöneticilere, anne babalarınıza öğrettiği çok şey var. Büyük ders almamız gerekiyor. Ben belediyeyi yönetirken katılımcılığı uygulamaya çalışıyordum.  Ama Gezi bize öğretti ki; sizler bize öğrettiniz ki konu ne olursa olsun fikirden eyleme her aşamada katılımcı bir anlayışla ve sosyal medyayı da kullanarak tartışılması gerekiyor. Üniversitelerle, meslek odalarıyla konunun taraflarıyla konuşursunuz. Birde sosyal medyada projeyi, fikri paylaşırsınız. Bu aşamalardan geçtiğinizde bu fikir kentin oluyor, sahipleniliyor, katılımcı yönetim anlayışı yaygınlaşmalı. Artık Gezi’den önce Gezi’den sonra diye değerlendirip Gezi’yi milat olarak kabul edip ‘Ben yaptım oldu’ları en büyüğünden küçüğüne kadar tüm yöneticilerin,  siyasette, işyerlerinde, sivil toplum örgütlerinde, meslek odalarında katılımcı yönetim anlayışı yaşama geçirilmeli. Benim Gezi’den öğrendiğim en önemli konu bu" dedi. Konuşmanın ardından Buca Rotaract Klubü Aziz Kocaoğlu’na üstün hizmet ödülü verdi.


Utku BOLULU- Mehmet Kurt/İZMİR, (DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulu başkanvekilleriyle görüştü