Berlin seyahat rehberi

Avrupa'nın önemli şehirlerinden olan Berlin, Almanya’nın başkenti olarak çok yoğun bir turist trafiğine sahip. Yirmi yıl içinde Doğu ve Batı Berlin yeniden birleştiği günden bu yana şehir, çok büyük farklılıklar göstermiştir.

23 Eylül 2020, Çarşamba 11:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Berlin’de ne yenir?

Berlin’de ne yenir?

Almanlar yemeyi seven ve ciddiye alan bir toplum. Bratwurst (ızgara sosis), ve elbette sauerkraut önemli yemekleri arasında yer alır. Bunların yanı sıra patates ile yapılan yemekler, Almanların ünlü ekmekleri ve tabii ki bira başrolde. Ayrıca burada yaşayan Türkler sayesinde Berlin’de de oldukça fazla sayıda dönerci bulmak mümkün. 


Körwurst

Almanya’da çok sevilen bu yemek körili kızarmış sosis ve patatesten oluşur. 

Gaisburger

Patates ve birkaç kış sebzesi ile birlikte pişirilen sığır etinden yapılan bir yemek. 

Turşu

Almanlar turşuyu çok sever. Pek çok farklı turşu çeşitleri var. 


Berlin’de gezilecek yerler

Berlin’de gezilecek yerler

Almanya'nın başkenti ve en büyük şehri olan Berlin, aynı zamanda bir eyalet. Berlin, Kuzey Almanya'da, Spree ve Havel Nehirleri’nin arasındaki bölgede yer alır. 1961'den 1990'a kadar Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye ayrılmış olan kent, aradaki duvarın yıkılmasıyla tekrar birleşmiştir.

Berlin Reichstag (Parlamento Binası)

Berlin Parlamento Binası tepesinde görmeniz gereken bir cam kubbe taşır. Üstelik buradan şehrin panoramik manzarasını da izleyebilir ve şehrin fotoğraflarını çekebilirsiniz. 

Holocaust Memorial

Peter Eisenman tarafından tasarlanan ve Yahudi soykırımında hayatını kaybedenlerin anısına yapılan anıt, görülmesi gereken yerlerden biri. 


Berlin Topography of Terror

Topography of Terror Berlin’de bulunan bir tarih müzesidir. Bu binanın dikkat çeken özelliği, Nazi subayları tarafından 1933’ten 1945’e kadar ana merkez olarak kullanılmış olmasıdır. Müzede bu döneme ait bilgilere tanık olabilirsiniz. 

Berlin’in Brandenburger Tor (Brandenburg Kapısı)

Brandenburger Tor, Berlin’in olduğu kadar ülkenin de simgelerinden biridir. Bu kapı bir yanıyla Unter den Linden Caddesi diğer yanıyla Tiergarten Parkı’na uzanır. 


Berlin Potsdamer Platz ve Checkpoint Charlie

Berlin’de mutlaka görmeniz gereken diğer önemli nokta da Potsdamer Platz meydanı. Potsdamer Platz Avrupa’da trafik ışıkları yerleştirilen ilk meydan. Ülkenin ikiye bölündüğü dönemde Doğu ve Batı Berlin arasında geçiş noktası olan Checkpoint Charlie’de bir diğer görülmesi gereken yer. 

Müzeler Adası

Adada Bode Museum, Neues Museum, Alte Nationalgalerie, Altes Museum ve Pergamonmuseum (Bergama Müzesi) olmak üzere beş müze bulunur. Aynı yerde bulunmaları geziyi kolaylaştırdığından rahatça gezebiliyor. 


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kenarında kamp yapmalık Türkiye’nin en güzel 10 gölü