BetaMax 40.Yılını Kutluyor

Yaşı 30’un altında olanlar belki hatırlamayabilir; ama Betamax efsanesi, bugün 40.

13 Mayıs 2015, Çarşamba 12:37
A A
BetaMax 40.Yılını Kutluyor

Bir zamanlar evlerimizin vazgeçilmez eğlence cihazı olan videonun nasıl ve ne zaman doğduğunu hiç merak ettiniz mi? Belki size inanılmaz gibi gelecek ama video cihazları, bundan tam 40 yıl önce, Mayıs 1975’te, Sony imzasıyla doğdu ve o zamanlar adı, kullanılan ilk video formatı olan Betamax olarak anılmaktaydı.

Sony’nin o tarihlerde gazete ve dergilere verdiği reklamlarda Betamax; “The Next Thing”, yani” Sıradaki Şey” şeklinde tanımlanmıştı.

Büyük ve hantal kasetler, aynı şekilde büyük ve hantal oynatıcı / kaydedici cihazlarda çalışıyordu. Üstelik bu kasetlere 1 saatlik kayıt yapmak da mümkündü.

Örneğin TV’deki bir programı Betamax kasetlerini kaydedebiliyorduk. Ancak Betamax’ın saltanatı çok uzun sürmedi. JVC, kısa süre sonra VHS formatını geliştirdi.

VHS, 2 saat kayıt yapmaya izin veren, yine büyük ve daha uzun kasetleri kullanıyordu. Kısa zamanda yaygınlaştı ve Betamax’ı yenmeyi başardı.

Her ne olursa olsun, Betamax’ın video dünyası için önemli bir isim olduğunu kimse inkâr edemez. Öyle ki bu format ve genel olarak video olarak adlandırılan oynatıcı / kaydedici cihazlar, evde film izleme keyfini başlatan kahramanlar olarak halen kalbimizin bir köşesinde yaşamakta.

 

Tinder Kullanıcılarının Yüzde 30’u Evli

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.